Wykorzystywanie darmowych obrazów na blogach

Wykorzystywanie darmowych obrazów na blogach

Zdjęcia wykorzystuje się w różnych celach, najczęściej są one potrzebne do wzbogacania wpisów na blogach, na portalach społecznościowych, w mailingach. Wówczas o wiele łatwiej przyciągnąć uwagę odbiorców. Wszystko to jest możliwe tylko pod warunkiem, że wykorzystywanie darmowych zdjęć jest całkowicie legalne i nie spowoduje pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Wykorzystywanie darmowych obrazów na blogach

Wyszukiwanie darmowych zdjęć w Internecie

Wyszukanie zdjęcia o danej tematyce jest bardzo proste, wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google, aby otrzymać tysiące pasujących wyników. Wykorzystując darmowe obrazy nie wystarczy kopiować ich adresów i wkleić do publikowanej treści, a już na pewno nie bez ograniczeń. Każdy autor zdjęć ma określone prawa autorskie, którymi może samodzielnie zarządzać i decydować, czy umieści je na przykład w bankach obrazów. Wówczas najczęściej stosuje się do nich licencję Creative Commons, wszelkie prawa są jak najbardziej zachowane, a dzieło może być używane w celach komercyjnych. Wszelkie zasady są opisywane w regulaminie każdej strony, na której udostępniane są darmowe obrazy, ponieważ nie wyklucza to obecności folderu z płatnymi materiałami. Niezależnie od tego, powinno się każdorazowo oznaczyć autora, aby nie naruszyć jego dóbr osobistych. Wiele darmowych zdjęć można znaleźć na dedykowanych stronach internetowych – chociażby Pexels, czy Kaboom Pics. Podobnie wygląda kwestia Stocksnap.io, Unsplash, Burst.Shopify i PicJumbo. Na stronach znajdują się zarówno pliki graficzne, jak i filmy, które równie często są wykorzystywane przy różnego rodzaju wpisach blogowych. W wielu plikach można nawet wprowadzać modyfikacje, czyli dodać tekst, nałożyć filtr lub inne uatrakcyjnienia.

Zalety darmowych obrazów

Największą zaletą korzystania z darmowych obrazów jest ich różnorodność, wystarczy wpisać krótkie hasło, a przed oczami pojawia się całe mnóstwo propozycji. Na anglojęzycznych stronach wpisuje się hasła w tym właśnie języku. Ponadto pliki mają niewielki rozmiar, dlatego nadają się na portale społecznościowe, na blogi, można je nawet bez problemu przesłać mailem. Specjaliści z dziedziny marketingu zgodnie twierdzą, że odpowiednio dobrane grafiki pozwalają na podniesienie atrakcyjności wszystkich zamieszczanych treści. Pierwsze wrażenie można odnieść przecież tylko jeden raz, często to właśnie ono decyduje o tym, czy odbiorca będzie skłonny przeczytać treść wpisu. Darmowe obrazy tworzone są przed doświadczonych artystów, dlatego dostrzega się w nich artyzm, doskonałe doświetlenia, a cała kompozycja jest spójna i przemyślana. Postępując zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i przepisami prawa każdy powinien czuć się bezpiecznie i nie martwić o ewentualne konsekwencje. W przypadku, gdy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, zawsze istnieje możliwość zgłoszenia się do autora zdjęć i otrzymanie konkretnej informacji zwrotnej. Blogi to oczywiście nie tylko treści, coś musi zwrócić na nie uwagę i tym czymś są właśnie nierzadko idealnie dobrane darmowe obrazy, filmy. Ich dobór tematyczny nie może być pozostawiony przypadkowi.

Podobne artykuły