Jakie gogle snowboardowe wybrać?

Jakie gogle snowboardowe wybrać?

Jest to niezbędna część sprzętu snowboardowego. Stanowią bardzo ważną ochronę dla oczu – przed wiatrem, szkodliwymi promieniami UV, wiatrem i mrozem. Podczas kupna gogli należyzwrócić uwagę na aspekty techniczne.

Odpowiedni rozmiar gogli snowboardowych - jaki?

W zależności czy wybieramy gogle damskie, męskie, czy juniorskie. Różnią się one od siebie rozmiarem ramki oraz kolorem. Spotkać można także gogle uniseks. Gogle snowboardowe dla Pań posiadają węższą i mniejszą ramkę. Kolorystycznie także są dopasowane do kobiecego gustu. Męskie gogle mają większą i obszerniejszą ramkę. Co może spowodować złe dobranie rozmiaru? Oprócz niebezpiecznego ograniczenia pola widzenia, uciskają twarz w miejscu zetknięcia z nosem oraz przy skroniach. Idąc do sklepu, dobrze jest zabrać ze sobą kask, który powinien być odpowiednio dopasowany do gogli.

 

Dodatkowa ochrona oczu

Najważniejszą częścią gogli są soczewki, które chronią nasze oczy m.in. przed promieniami UV. W zależności od tego, w jakich warunkach pogodowych się poruszamy, należy dobrać odpowiedni rodzaj szkieł. A oto najważniejsze z nich:

  • złoty i bursztynowy- najlepiej sprawdzają się podczas ograniczonej widoczności oraz gdy występuje zachmurzenie (przepuszczają 43-80% światła)
  • biały-podczas jazdy po zmroku (80-100% światła)
  • żółty i pomarańczowy- idealne do jazdy w pochmurny dzień (18-43%)
  • czarny- polecane podczas jazdy w bardzo słoneczny dzień (3-8%)
  • brązowy, niebieski, szary oraz czerwony- nadają się do jazdy, kiedy poziom światła jest umiarkowany, bardziej słoneczny niż pochmurny dzień (8-18%)

 

Jakie gogle snowboardowe wybrać?

W polskich sklepach można spotkać szkła, które oznaczone są symbolami S1,S2,S3. Nadają się one jedynie do jazdy podczas warunków umiarkowanych. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie gogli, które posiadają wymienne soczewki. Nieco droższe, ale bardziej praktyczne są gogle, które posiadają soczewki fotochromowe. Nie wymagają one zmieniana soczewek, ponieważ szkła zmieniają się samoistnie pod wpływem natężenia światła. Ochrona oczu podczas jazdy na snowboardzie jest bardzo ważna. Dzięki polaryzacji światło staję się łagodniejsze dla oczu. Dlatego podczas kupna gogli snowboardowych postaw na te, które posiadają filtr UV.

Konstrukcja i wentylacja

Aby gogle snowboardowe spełniały swoją rolę, muszą posiadać odpowiedni system wentylacji. W większości modeli znajdują się specjalne otwory wentylacyjne. Cyrklują one przepływ powietrza. Natomiast przed parowaniem soczewek chroni specjalna warstwa anti-fog, która umieszczona jest w wewnętrznej stronie.  Dobra wentylacja to absolutna konieczność – eliminuje wilgoć, pomaga utrzymać optymalny mikroklimat. Niemniej ważna jest konstrukcja gogli. Soczewki powinny być wykonane z poliwęglanu – lekkiego i odpornego na uszkodzenia i zarysowania materiału. Gogle dzielimy na bezbramkowe i z ramką. Te pierwsze zapewniają lepsze pole widzenia, natomiast są mniej odporne na uszkodzenia. Gogle, które posiadają ramkę, są bardziej wytrzymałe podczas upadków i kolizji na stokach. Podczas kupna warto też pamiętać o dopasowaniu gogli do kasku. Gogle nie mogą być zbyt wysokie ani szerokie. Dobrze jeśli mieszczą się w obrębie kasku, gogle nie mogą w żadnym miejscu zbyt mocno uciskać.

 

Nasze bezpieczeństwo na stoku jest najważniejsze. Tak samo, jak komfort podczas jazdy. Dlatego podczas wyboru gogli trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wymienione wyżej aspekty. Artykuł powstał przy współpracy z firmą Brylano oferującą gogle snowboardowe.

Podobne artykuły