Czy przemęczenie pracą wpływa na bezsenność?

Czy przemęczenie pracą wpływa na bezsenność?

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, w ostatnich latach bezsenność staje się coraz większym problemem. Warto przy tym wspomnieć, że do tej pory z jej powodu cierpiały głównie osoby pracujące w systemie zmianowym na nocki. Mimo to coraz częściej bezsenność okazuje się wynikiem przemęczenia oraz bardzo dużego stresu, który nie pozwala nam się w odpowiedni sposób zrelaksować i zregenerować podczas snu. W efekcie nad ranem jesteśmy jeszcze bardziej rozdrażnieni oraz zdenerwowani, co przekłada się na komfort codziennego życia i na relacje z bliskimi osobami. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak sprawić, aby nasz sen nie był w żaden sposób przerywany i pozwolił nam na odpowiednie odprężenie.

Czy przemęczenie pracą wpływa na bezsenność?

Dlaczego brak odpowiedniej higieny snu ma tak duży wpływ na zjawisko bezsenności?

Odpowiednia higiena snu polega między innymi na zadbaniu o warunki, w których odpoczywamy. W praktyce oznacza to, że powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby sypialnia była cichym, spokojnym miejscem sprzyjającym relaksowy. Oprócz tego niezwykle ważne okazuje się zapewnienie naszemu organizmowi niezbędnej liczby godzin snu i nocnej pory wypoczynku. Warto bowiem zwrócić uwagę na fakt, że bezsenność bardzo często pojawia się przy zaburzonym trybie okołodobowym - czyli wtedy, kiedy w nocy pracujemy, a w dzień odpoczywamy, do czego nasz organizm nie przywykł. Wówczas pomocne może okazać się stworzenie warunków przypominających noc. W tym celu warto wykorzystać zasłony czy stopery do uszu, które skutecznie stłumią wszystkie dźwięki.

Zmagając się z bezsennością, powinniśmy również pamiętać o tym, że nie można jej lekceważyć. Zignorowanie pierwszych objawów może bowiem prowadzić do rozwoju takich chorób jak depresja. Z tego też powodu godnym uwagi rozwiązaniem okazuje się konsultacja z lekarzem, który określi stopień zaawansowania naszej bezsenności i pomoże nam uporać się z tą dolegliwością. Ponadto dobrym pomysłem będzie także zadbanie o wolniejszy i mniej stresujący tryb życia - nawet jeśli na początku będzie to dużym wyzwaniem, niewielkie zmiany mogą przynieść nam dużą ulgę.

Podobne artykuły