Degustacja wina – jak wygląda?

Degustacja wina – jak wygląda?

Wino to alkoholowy napój, który pozyskuje się w momencie fermentacji moszczu winogronowego. degustacja wina to niezwykła sztuka, dla jednych wydawać by się mogła bardzo prosta, a dla innych to bardzo skomplikowana aktywność. Wynika to głównie z braku wiedzy i świadomości na ten temat. Prawdziwi koneserzy wiedzą co można z czym łączyć, w jaki sposób trzymać kieliszek, jaki rodzaj do jakiego typu wina oraz jaki rocznik będzie najlepszy. Osoby, które chciałyby zgłębić te informacje powinny udać się na degustację wina, a wszelkie niezbędne informacje przed pierwszą degustacją zostaną zawarte w niniejszym artykule.

Degustacja wina – miejsce ma znaczenie

Bardzo ważne jest to, by degustacja wina odbyła się w miejscu temu przeznaczonym. Należy poszukać, w których ofertach się ona znajduje, jakie ma opinie i złożyć rezerwację. Bardzo cennym miejscem są z pewnością winiarnie połączone z restauracją, gdzie ma się gwarancję profesjonalnie przeprowadzonej degustacji. Najlepiej, gdy miejsce to charakteryzuje się spokojną lokalizacją i eleganckim wystrojem, które przenosi w zupełnie inny świat, z piękną muzyką w tle. Zimą z pewnością uroku doda rozpalony kominek, a latem miejsce na tarasie pełnym ziół i kwiatów.

Degustacja wina – jak wygląda?

Degustacja wina – ważne wskazówki na początek

To, co jest najważniejsze, by przed swą pierwszą degustacją win się nie stresować. Chodzi o to, by przede wszystkim była to dla uczestników świetna zabawa. Ważną uwagą jest to, by przed spotkaniem nie użyć zbyt intensywnych perfum, które uniemożliwią w pełni udaną degustację, gdyż wszelkie wrażenia zapachowe zostaną zakłócone. Osoby, które na co dzień palą papierosy powinny na chwilę przed degustacją wstrzymać się z tym, ponieważ palenie niekorzystnie oddziałuje na smakowanie wina. Będąc na miejscu warto w 100% oddać się w ręce profesjonalistów, gdyż swój zawód wykonują z pełnym zaangażowaniem i sercem. Sommelier to znawca win i doradca odpowiednich smaków, uczestnik degustacji ma tylko smakować zaprezentowane trunki. Warto się zrelaksować i w pełni oddać się niezwykłym i interesującym historiom.

Degustacja wina – przebieg

W trakcie degustacji angażowane są trzy zmysły takie jak wzrok, węch i smak. Pierwszy punkt to obserwowanie barwy wina, czy jest ona biała, różowa czy raczej czerwona. Dalej następuje skupienie się na aromacie trunku, a na końcu wyłapanie jego smaku. Podczas degustacji najczęściej próbuje się kilku rodzajów trunku. Zaczyna się często od tych mniej intensywniejszych win, czyli białych oraz towarzyszą różnym daniom. Do czerwonego mięsa odpowiednie będzie czerwone wino, z kolei do ryb i owoców morza zaleca się wino w kolorze białym. Odpowiednio dobrane dania serwowane w trakcie degustacji są w stanie podkreślić smak trunków.

W pandemii, kiedy uniemożliwiono przeprowadzania tradycyjnych degustacji możliwe były do odbycia degustacje online. Polegało to na tym, że otrzymywało się przesyłkę z 4 rodzajami win, a następnie łączyło się z sommelierem, który przeprowadzał degustację, udzielając istotnych informacji.

 

Podobne artykuły