Kraków – kulturalna stolica Polski

Kraków – kulturalna stolica Polski

Kraków to nie tylko jedno z największych miast w naszym kraju, lecz także jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych w Polsce. To miasto, na terenie którego od lat odbywają się liczne wydarzenia kulturalne – koncerty, premiery książek, festiwale i wiele innych. Nic więc dziwnego, że w 2000 r. miasto otrzymało zaszczytny tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a także zostało włączone do programu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Pomimo, że od tego czasu upłynęło już wiele lat, kultura w Krakowie pozostaje ciągle żywa, a oferta związanych z nią wydarzeń z roku na rok stale się powiększa.

Kulturalne tradycje stolicy Małopolski. Kultura w mieście Krakowie wczoraj i dziś

Kraków od lat pozostaje jednym z najważniejszych ośrodków życia kulturalnego i turystycznego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. To miejsce, które ma sporo do zaoferowania zarówno swoim stałym mieszkańcom, jak i turystom, którzy odwiedzają je o każdej porze roku. Na terenie Krakowa funkcjonuje rozbudowana sieć kin, teatrów i ośrodków kultury, w których odbywają się wydarzenia o zróżnicowanym charakterze.

Co ważne, Kraków jest kulturalną stolicą naszego kraju od dawna. To właśnie tu mieszkali i tworzyli swoje najważniejsze dzieła tacy znani i cenieni na arenie międzynarodowej autorzy, jak m. in. nobliści Wisława Szymborska i Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański, a także Stanisław Lem. W stolicy Małopolski utworzony został także pierwszy kabaret literacki na ziemiach polskich „Zielony Balonik”. Ważnym miejscem na mapie Krakowa, które trwale zapisało się w tradycjach kulturalnych naszego kraju była także słynna „Piwnica pod Baranami”.

Kultura w Krakowie to także festiwale. Co roku odbywa się ich sporo, a wiele z nich ma cykliczny charakter. Spośród popularnych krakowskich festiwali z pewnością warto wymienić europejski festiwal muzyki renesansowej i barokowej Misteria Paschalia, festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum, a także Live Festival, w którym udział biorą największe gwiazdy muzyki rozrywkowej. Miłośnicy filmu coś dla siebie znajdą natomiast w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz festiwalu kina niezależnego Off Camera.

Kraków – kulturalna stolica Polski

Krakowska kuchnia i regionalne produkty na każdym kroku

Współczesna kultura w Krakowie to nie tylko wydarzenia, eventy i spotkania z ważnymi osobistościami. To także coś, z czym mamy bezpośrednią styczność spacerując po krakowskich ulicach. Stolica Małopolski słynie ze swoich znakomitych tradycji kulinarnych, doskonałej kuchni oraz licznych regionalnych produktów, w których zamknięty jest smak dawnego Krakowa. W okolicy, przez małopolskie winnice przebiega natomiast Małopolski Szlak Winny – prawdziwa gratka dla smakoszy polskiego wina.

W Krakowie działają liczne restauracje, karczmy, kawiarnie i stoiska uliczne, które oferują swoim klientom możliwość skosztowania najbardziej znanych dań i regionalnych przysmaków. Na kulinarnej mapie Krakowa nie brakuje jednak także lokali gastronomicznych serwujących współczesną kuchnię z różnych zakątków świata. Wszystko to sprawia, że w Krakowie można dziś nie tylko ciekawie spędzić wolny czas, ale także zjeść i wypić coś pysznego praktycznie na każdym kroku.

Podobne artykuły