Rodzaje marketingu

Rodzaje marketingu

Marketing ma wiele odmian, z których każda musi być stosowana z wyczuciem. Konieczne jest oczywiście zaplanowanie najlepszej strategii. Zwraca się uwagę na wiele czynników, takie jak sytuacja firmy na rynku, branża oraz budżet, którym dysponuje przedsiębiorstwo. Często zaczyna się od darmowych form reklamowania, do których zalicza się między innymi marketing szeptany.

Rodzaje marketingu

Zasady marketingu szeptanego

Marketing szeptany najlepiej sprawdza się na forach internetowych oraz portalach społecznościowych. Osoby, które mają promować dane produkty i usługi korzystają ze swoich kont firmowych, lub tworzą nowe profile. Najważniejszą zasadą jest unikanie nadmiaru zachwalania danych produktów i usług. Ton musi być każdorazowo neutralny, w przeciwnym wypadku można wzbudzić wątpliwości, co do intencji. Pierwszą kwestią jest wywołanie dyskusji na pokrewny temat, dopiero w dalszym etapie realizacji wspomina się o konkretnym produkcie, cały czas unikając nadmiernego wychwalania. Marketing szeptany może przynieść wymierne korzyści, dlatego firmy bardzo często korzystają z tego sposobu promowania własnej marki.

Promowanie lokalne

Obecnie niemal każda firma prowadzi firmowe strony na portalach społecznościowych. Można na nich dołączać do grup sprzedażowych, zarówno lokalnych, jak i krajowych. Zamieszczane tam ogłoszenia są darmowe, więc zwykłe udostępnienia mogą przynosić zauważalne efekty. Warto również zamieszczać wzmianki o oferowanych produktach na prywatnych profilach. Często znajomi w rozmowach polecają sobie wzajemnie firmy oferujące najlepsze warunki sprzedaży. W ostateczności pozostaje również marketing płatny, ale to poleca się wdrożyć dopiero w ostateczności. Płatne kampanie mogą być za dużym obciążeniem finansowym, zwłaszcza dla niewielkich przedsiębiorstw. Zawsze warto poszukiwać alternatyw, które wygenerują prawdziwe oszczędności. Podczas darmowego reklamowania swoich produktów i usług warto zwrócić uwagę na ich prezentację. Zdjęcia muszą być atrakcyjne wizualnie i dobrze doświetlone.

Podobne artykuły