Jak przeprowadzić badanie rynku?

Jak przeprowadzić badanie rynku?

Obecnie konsumenci mogą samodzielnie zbadać Twoją usługę lub produkt, zanim podejmą ostateczną decyzję. Co więcej, zamiast rozmawiać z Twoim przedstawicielem handlowym, wolą sami popytać wśród znajomych i rodziny lub przeczytać recenzje online. Zanim przygotujesz strategię marketingową, przeprowadź badania rynku. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę!

Czym są badania rynku?

To proces zbierania informacji o osobach, będących odbiorcami Twoich produktów lub usług. W ten sposób sprawdzisz decyzje zakupowe i potrzeby potencjalnych klientów. Zobaczysz, czy odbiorcy będą zainteresowani Twoim produktem lub usługą. Dowiesz się również, jak duży jest Twój rynek docelowy, z kim konkurujesz oraz jakie są mocne i słabe strony Twojej konkurencji. Wspomniane badania pomagają zmniejszyć ryzyko, ponieważ możesz lepiej zrozumieć swoich klientów i warunki rynkowe.

 Jak przeprowadzić badanie rynku?

Określ cel badania

Taką analizę możesz przeprowadzić, by ocenić ryzyko biznesowe, uniknąć problemów lub stworzyć nowe możliwości. Zanim przystąpisz do działania, zastanów się, czy badania rynkowe mają służyć do celów wewnętrznych, czy zewnętrznych. Następnie opisz swoją branżę i kierunek, w jakim zmierza. Uwzględnij tutaj kluczowe wskaźniki branżowe, takie jak rozmiar, trendy i przewidywany wzrost. Możesz również przeprowadzić analizę porównawczą rynku, aby znaleźć swoją przewagę konkurencyjną.

Zidentyfikuj docelowego klienta

Korzystając z analizy rynku docelowego, zastanów się, kto najprawdopodobniej będzie zainteresowany Twoją ofertą. Dowiedz się, jak duży jest rynek, kim są klienci, skąd pochodzą i co może wpłynąć ich decyzje zakupowe. Aby ułatwić sobie zadanie, zwróć uwagę na następujące czynniki: wiek, płeć, lokalizacja, zawód, wykształcenie, wymagania i zainteresowania. Zachowanie klientów ciągle się zmienia, dlatego, jeśli zauważyłeś trendy na rynku docelowym, opisz je w tym miejscu.

 Jak przeprowadzić badanie rynku?

Konkurencja

Twoje badania rynku nie byłyby kompletne bez analizy konkurencji. Skup się zarówno na jej mocnych, jak i słabych stronach. Dzięki tej wiedzy możesz się wyróżnić spośród konkurentów. Zwróć uwagę nie tylko na bezpośrednią, lecz także pośrednią konkurencję. Porozmawiaj z potencjalnymi klientami, zapytaj ich, od kogo obecnie kupują i poszukaj alternatywnych rozwiązań ich problemów.

Podobne artykuły