Każdy z nas praktycznie na co dzień ma styczność ze sprężonym powietrzem, a nawet o tym nie wie. Znaleźć możemy je przede wszystkim w oponach naszych pojazdów zarówno jedno, jak i wielośladowych, piłkach, a także w różnego rodzaju instalacjach.
Co ciekawsze, skompresowane powietrze jest świetnym narzędziem w przemyśle. Dzięki jego obecności, zasilanych jest wiele układów w firmach zajmujących się produkcją. Ten wyśmienity nośnik energii jest w zupełności darmowy i może znaleźć zastosowanie naprawdę wszędzie. Ważne jest jednak, aby ktoś stale czuwał nad sprawnym działaniem układów, w których obecne jest takie powietrze, gdyż w przypadku małej usterki, nadarzyć mogą się duże szkody.
Czym jest sprężone powietrze?
Powietrze, którym oddychamy posiada określone ciśnienie nazywane atmosferycznym i przyjęło się, że średnio wynosi ono 1013hPa (hektopaskali). Proces sprężania polega na wzroście ciśnienia jakiegoś zaczerpniętego do zbiornika powietrza, co skutkuje nabraniem przez nie nowych właściwości. Czym jest w ogóle ciśnienie i jak rozumieć to pojęcie? Otóż, w kontekście fizycznym ciśnieniem nazywamy siłę, która działa na określoną powierzchnię. Wynika z tego, że im większa siła naciska na określone ciało, tym większe jest wtedy nasze ciśnienie.
Wyobraźmy sobie zbiornik, który zostaje wypełniony kulkami z gąbki. W momencie jego wypełnienia, możemy w każdej chwili zgnieść całość i załadować danych kulek więcej. Kiedy wówczas załadujemy cały zbiornik upchanymi kulkami to zauważymy, że zacznie on wypychać kulki sugerując nam, że jest ich za dużo. Oznacza to, że ciśnienie w tym zbiorniku jest wysokie. Taka sama sprawa tyczy się powietrza.
Skompresowane powietrze w przemyśle
Jak już wcześniej wspomniano, maszyn produkujących sprężone powietrze w przemyśle nie brakuje. Zwróćmy uwagę na same proste przykłady. Będąc u mechanika lub wulkanizatora możemy zauważyć różnego typu sprzęty działające właśnie na zasadzie sprężonego powietrza. Najprostszym tego przykładem są podnośniki. Zarówno podnośnik pneumatyczny, jak i hydrauliczny działa za pomocą sprężonego powietrza, gdyż “pompując” ręką najzwyczajniej napełniamy zbiornik powietrzem o wysokim ciśnieniu, które nie mając się gdzie podziać, zostaje ubite i z dużą siłą dźwiga samochód.
Kompresja powietrza znajduje swoje zastosowanie również w malowaniu dachów. W dzisiejszych czasach odbiega się już od malowania pędzlami i skupia się na modernistycznych rozwiązaniach. Z tego powodu wymyślono agregaty, które sprężając powietrze, pozwalają farbie na uzyskanie większej prędkości, co skutecznie i szybko pozwala na malowanie dachu. Sprężanie spotkamy tez w młotach udarowych czy szlifierkach.
Koszty związane ze stosowaniem
Wiemy już, że powietrze jest w zupełności darmowe i jego sprężanie również nic nie kosztuje. Jedynym kosztem jest w tym przypadku serwis kompresorów, który trzeba wykonywać regularnie. Ceny takich usług nie są wysokie, a ich wysokość zależy głównie od rodzaju sprężarki. Przykładowo, w sprężarkach śrubowych koszty serwisu są bardzo niskie, a spowodowane jest to brakiem konieczności regularnych wymian osprzętu, a także prostą konstrukcją i zasadą działania.
