Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – dlaczego stało się tak popularne we współczesnym przemyśle?

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – dlaczego stało się tak popularne we współczesnym przemyśle?

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – dlaczego stało się tak popularne we współczesnym przemyśle?

Każdy z nas dokładnie wie, jak wygląda profil wykonany z dowolnego materiału. Może on w zależności od zapotrzebowania przybierać różnorodne kształty i wymiary. To produkt bardzo mocno pożądany w wielu gałęziach współczesnego przemysłu, a jego obecność uda się zaobserwować nawet w domach i budynkach mieszkalnych. Stosowany w motoryzacji, energetyce, inżynierii chemicznej czy sanitarnej, stanowi nieodłączną część współczesnej rzeczywistości. Wielu jednak zastanawia się, w jaki sposób możliwe jest tworzenie takich profili o różnorodnych, niejednokrotnie bardzo sporych długościach. W poniższym wpisie zajmiemy się więc tematem ekstruzji oraz podpowiemy, jakie cechy musi posiadać materiał, aby wykonanie z niego profilu było w ogóle możliwe. Zapraszamy!

Czym jest ekstruzja?

Choć nazwa samego procesu brzmi co najmniej strasznie, to nie jest on w rzeczywistości zbytnio skomplikowany. Najprostszym synonimem dla tej czynności może być słowo „wytłaczanie”. To nic innego jak przeciskanie materiału w określonym stanie skupienia przez głowicę formującą. Raczej logiczne, że w trakcie zabiegu tworzywo występuje w postaci półpłynnej, a wartości temperatury i ciśnienia na tym odcinku nie należą do najmniejszych.

Sama głowica jest czymś na wzór szablonu, z wywierconym przekrojem profilu. Przechodzący przez nią materiał od razu wychodzi w takiej formie, jaką producent założył sobie w czasie sporządzania projektu. Oczywiście, materiał musi odpowiednio zastygnąć, a całość należy poddać jeszcze zabiegom kalibracji. Niemniej jednak, to byłoby na tyle z przedstawiania przebiegu produkcji takiego asortymentu.

Wytłaczanie profili z tworzyw sztucznych – dlaczego stało się tak popularne we współczesnym przemyśle?

Materiały na profile – co najczęściej wybierają klienci?

Profile mogą być wykonywane z przeróżnych materiałów: stali, aluminium czy drewna. Obecnie najpopularniejsze są jednak profile z tworzyw sztucznych, a wszystko za sprawą ich niskiej ceny i prostoty w wykonaniu. Wcześniej opisana metoda ekstruzji to zabieg szybki i bezproblemowy. Niemniej, tylko nieliczne grupy materiałów mogą zostać mu poddane. Mowa oczywiście o termoplastach. To polimery, które pod wpływem wysokiej temperatury całkowicie zmieniają swój stan skupienia ze stałego na półpłynny. Sama nazwa wskazuje, iż zyskują one wtedy właściwości plastyczne. Symbolizuje to łatwość ich formowania i pozwala tworzyć naprawdę zaawansowane kształty. Co więcej, po powrocie do warunków pokojowych, rolą termoplastu jest zastygnięcie i uzyskanie solidnych właściwości wytrzymałościowych. Do najpopularniejszych tworzyw termoplastycznych zalicza się: polichlorek winylu (PVC), polietylen (PE), polistyren (PS) czy polipropylen (PP).

Zalety ekstruzji

Względem innych metod wytłaczania profili, ekstruzja posiada wiele korzyści. Należą do nich bez wątpienia niskie koszty produkcji wynikające ze sporego stopnia zautomatyzowania, możliwość stworzenia profili o najbardziej wymagających kształtach, długość profilu ograniczona jedynie przez wielkość zakładu produkcyjnego czy też wysoka wydajność maszyn produkcyjnych.

Podobne artykuły