Technologia druku 3D ma się dobrze już właściwie od 30 lat. Drukarki 3D są nie tylko powszechnie dostępne w niewielkich cenach, ale również mają wiele przydatnych funkcjonalności. Dzięki takim urządzeniom może powstać dosłownie każdy element, jedynym ograniczeniem jest ludzka wyobraźnia.
Co może powstać na drukarce 3D?
Drukarki 3D są właściwie w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi projektami. W ten sposób powstają różnorodne przedmioty użytkowania, a często nawet prototypy testowych modeli. Drukarki 3D mają to do siebie, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tworzenia w nich nawet przedmiotów przemysłowych, przy czym ingerencja człowieka jest niewielka. Z dowolnych materiałów można stworzyć przeróżne kształty, co stanowi również doskonałą rozrywkę dla wszystkich użytkowników urządzenia. Możliwa jest produkcja między innymi kubków ceramicznych, plastikowych zabawek, metalowych części oraz wielu innych użytkowych przedmiotów.
Mechanizm działania drukarki 3D
Drukarki 3D śmiało można uznać za jeden z najbardziej potrzebnych i niezwykłych wynalazków współczesnych czasów. Dzięki temu spełnia się oczekiwania kreatywnych osób. Taki rodzaj drukarki różni się od klasycznej choćby sposobem rozprowadzania materiału do drukowania. W tym przypadku odbywa się to warstwa po warstwie na płycie, natomiast w klasycznym urządzeniu atrament jest rozpylany na papierze. W drukarkach 3D nie ma żadnych ograniczeń co do zastosowanego materiału, może to być plastik, ceramika, metal, a nawet żywność.
Zasada działania drukarki 3D
Główna zasada działania drukarki 3D nie jest skomplikowana, a właściwie bardzo prosta. Powstawanie trójwymiarowego obiektu jest możliwe dzięki budowaniu kilku warstw surowca. Poszczególne warstwy są ze sobą łączone aż do momentu ukończenia obiektu. Do ich powstawania wykorzystuje się cyfrowe pliki 3D. Dzięki elastyczności tej techniki druku projektanci mogą wprowadzać różne zmiany bez obowiązku instalacji jakichkolwiek dodatkowych sprzętów, narzędzi, oprogramowania.