Ciemna strona mocy sztucznej inteligencji

Ciemna strona mocy sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie, rzecz można nawet w zastraszającym. Związanych jest z nią wiele niewiadomych, co jeszcze bardziej podsyca temat brzmiący w następujący sposób: „sztuczna inteligencja zagrożenia”. Jaka więc przyszłość czeka świat kształtowany przez AI?

Sztuczna inteligencja zagrożenia – tworzenie ukrytych błędów

Modele sztucznej inteligencji zostały opracowane na statystycznych zachowaniach świata zewnętrznego. Nie mają nic wspólnego z modelami tradycyjnymi, wspartymi na określonych regułach i programowaniu. Ich odpowiedzi tworzone są na podstawie procesów uczenia się. Nie są one bez skazy, ponieważ cechuje ich nieprzejrzystość, co w trakcie dynamicznego skanowania może doprowadzić do nie rozpoznania ukrytych błędów. W temat „sztuczna inteligencja zagrożenia” idealnie wpisują się wszelkie nadużycia AI oraz wykorzystanie jej niedoskonałości. Świetnie to robią spamerzy. Podobnie jest z hakerami, choć tak naprawdę można rzec, że dopiero się oswajają ze sztuczną inteligencją. Przykładem może być manipulacja newsów dotyczących kampanii wyborczej w Stanach Zjednoczonych.

Sztuczna inteligencja może być przyczyną odejścia od rozumowego i krytycznego myślenia

Wykorzystanie AI powoduje, że firmy coraz bardziej opierają się na jej rozwiązaniach. Przykładem tego może być historia pewnego inżyniera, który stwierdził, że dzięki doskonałemu systemowi rekomendacji jego pracownicy nie muszą już tak intensywnie myśleć. Tak naprawdę nie ma znaczenia branża w jakiej się działa, istotne jest do jakich skutków może doprowadzić brak zdolności rozumienia określonych mechanizmów, na których oparty jest fundament prowadzonej przez siebie działalności.

Ciemna strona mocy sztucznej inteligencji

Prawdopodobieństwo pojawienia się nowych zagrożeń

Współczesnymi algorytmami sztucznej inteligencji można łatwo manipulować. Nie jest to zbyt optymistyczna informacja, gdyż dziennie algorytm podejmuje ogromną ilość decyzji. Ta niedoskonałość może przyczynić się do wystąpienia różnych nadużyć. Tak jak wspomniani już spamerzy, którzy doskonale wiedzą jak do swoich celów wykorzystywać sztuczną inteligencję. Brak kontroli nad decyzjami algorytmów budzi wątpliwość, że mogą być one zmanipulowane bądź też lekko stronnicze. Może to doprowadzić do sytuacji, w której AI wysnuje błędne wnioski, które będą skutkować niewiarygodnymi danymi, np. nieprawidłowe odczytanie danych o kliencie może przyczynić się do dostarczania preferencji zakupowych kompletnie nie odpowiadającym jego gustom.

AI prowadzi do zaniku więzi firma-klient

Firmy coraz chętniej korzystają z botów i różnych zautomatyzowanych rozwiązań, które wykorzystują do kontaktów ze swymi odbiorcami. Jest to prosta droga do utraty więzi i zaufania własnych konsumentów. Jest to także alarmujące w przypadku menadżerów, którzy zarządzają swymi pracownikami za pomocą algorytmów, co sprawia, że tracą więź z nimi i ich problemami. Oczywiście nie jest to żadną regułą, wszystko zależy od właściwego wykorzystania możliwości technologicznej jaką jest sztuczna inteligencja.

 

 

Podobne artykuły