Ze względu na coraz bardziej wzmożony ruch na drogach i pojawiające się w miastach korki, zamykanie dróg i blokowanie ruchu ludziom spieszącym się chociażby do pracy jest bardzo nie na rękę każdemu z nas. Postęp technologiczny poszedł jednak bardzo daleko i okazuje się, że możliwe jest wykonywanie prac drogowych mających na celu ułożenie rurociągu pod drogą, przy okazji jej nie zamykając lub ewentualnie na chwilę wprowadzając ruch wahadłowy.
Służy do tego w głównej mierze przewiert sterowany. To nowoczesne rozwiązanie wprowadziło powiew świeżości na rynku technologicznym i z pewnością przyspiesza czas pracy.
Czym jest przewiert sterowany?
Proces przewiertu sterowanego polega na wywierceniu otworu o odpowiedniej średnicy pod ziemią, a następnie w procesie powrotnym umieszczany zostaje rurociąg. Oczywiście, w tym wypadku nie ma konieczności kopania dziury za pomocą koparki, gdyż do wszystkiego stosuje się odpowiednią maszynę wiertniczą.
Nie bez powodu w nazwie widnieje przymiotnik “sterowany”. Podczas przepychania się głowicy wiertniczej przez grunt, osoba pilotująca ma pełną kontrolę nad całym procesem i może bez problemu zmieniać kierunek przebiegu, chociażby ze względu na przeszkodę czy wykryty, inny rurociąg. Do wykonania zabiegu potrzebne są zaledwie dwie osoby. Jedna z nich swoje miejsce ma na maszynie wiertniczej, gdzie wykonuje wszystkie niezbędne czynności. Druga natomiast, jak już wcześniej wspomnieliśmy, sterując pilotem zmierza na równi z idącym pod ziemią przewiertem aż do momentu poprowadzenia go na zewnątrz.
Do ogromnych plusów tego typu czynności można zaliczyć jeszcze brak konieczności uzyskiwania różnorodnych pozwoleń, co niemożliwe jest w przypadku zwykłej metody odkrywkowej.
Jak przebiega proces przewiertu?
Całość procesu składa się głównie z trzech etapów. Pierwszym i najważniejszym jest stworzenie podstawowego przewiertu za pomocą otwornicy dobranej na podstawie średnicy późniejszego rurociągu. To przy tej czynności schodzi wykonawcom najdłużej, gdyż do sterowania całym przewiertem i omijania przeszkód potrzebna jest duża precyzja.
Następnie, gdy wiertłem uda się dotrzeć do celu, wymieniona zostaje otwornica. Dobiera się z reguły jej większy rozmiar, a przy tym kolce, co służy już tylko i wyłącznie poszerzeniu otworu. Drugim procesem jest wciąganie tą samą drogą żerdzia wiertniczego oraz tym samym wykonywanie etapu trzeciego, jakim jest zamontowany do jego końca rurociąg. Głowica wraz z otwornicą wracając rozwierca większy otwór, co od razu zostaje wypełnione przez wciąganą pod ziemię rurę.
Gdzie wykorzystujemy tego typu przewierty?
Ostatnimi czasy, coraz częściej stosuje się przewiert sterowany podczas tworzenia przyłączy domowych. Niekiedy można trafić na sąsiadów, którym nie do końca podoba się przekopywanie ich ogrodu w celu umieszczenia instalacji. przewiert sterowany pozwala uniknąć niepotrzebnych kłótni sąsiedzkich oraz znacznie przyspiesza cały proces.
Popularne staje się również montowanie kabli telekomunikacyjnych w takich rurociągach. Nie każdy chce mieć pod swoim domem słup, a to jest już dużo prostsze rozwiązanie. Nie trzeba chyba wspominać już o sieciach wodociągowych, gdzie kanały podziemne zawsze były jedyną formą umieszczania tego typu instalacji.
