Osoby, które przez większość część dnia pracują przy biurku powinny szczególnie zadbać o swoją aktywność fizyczną. Siedzący tryb pracy niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Kiedy pracujemy w taki sposób przez dłuży czas możemy odczuwać senność, zmęczenie czy nawet rozdrażnienie. Ma to związek ze słabszym poborem tlenu przez organizm. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?
O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem pracy biurowej?
Przed rozpoczęciem pracy przy biurkiem warto jest pomyśleć o podjęciu krótkiej, ale wzmożonej aktywności fizycznej. Będzie to dla naszego organizmu doskonała rozgrzewka. Możemy zdecydować się między innymi na intensywny spacer, jazdę na rowerze czy jogging. Dzięki temu nasz organizm odpowiednio się dotleni, a komórki nerwowe otrzymają niezbędne substancje odżywcze, co pozytywnie wpłynie na nasze procesy myślowe.
Jak zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu pracy na nasz organizm?
Siedzący tryb pracy prowadzi do obniżenia siły mięśni posturalnych. Wielu ludzi, którzy, na co dzień pracują w ten sposób często w przyszłości ma problemy ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Aby zapobiegać negatywnym obciążeniom kręgosłupa warto zastosować odpowiednie ćwiczenia np. z wykorzystaniem piankowego rollera. Jak tego dokonać? Należy położyć się na plecach na podłodze, a roller ustawić pod odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Następnie należy odchylić tułów ku tyłowi i dotknąć głową do ziemi przy jednoczesnym utrzymywaniu pośladków na ziemi. Ramiona powinny zostać ustawione w odwiedzeniu, łokciami należy dotknąć do ziemi. Po czym ramiona należy wyrotować na zewnątrz tak, aby nadgarstki dotykały ziemi. W takiej pozycji powinniśmy wytrzymać minutę nie zapominając o spokojnym oddechu. Dzięki temu doskonale rozluźnimy mięsnie przedniej ściany tułowia. Jeżeli zaś na skutek długotrwałe pracy przy biurku zaczynamy odczuwać problemy z kolanami warto zdecydować się na stretching mięśniu ud. Negatywne skutki bezruch dla naszego organizmu mogą pomóc nam odwrócić także ćwiczenia polegające na wykonywaniu przysiadów rwaniowych, czyli przysiadów ze sztangą nad głową.