Założenie własnego biznesu jest szczególnie trudne dla osób stawiających pierwsze kroki w tworzeniu własnej działalności. Większość takich osób ma nieodpowiednie podejście do zagadnienia, z góry zakładając, że pierwszy ich biznes od razu musi podbić rynek. Warto pamiętać o tym, co jest kluczowe przy stworzeniu pierwszego biznesu. Osoba początkująca nie powinna się skupiać na pieniądzach, pomyśle i znajomości rynku. Eksperci podkreślają, że najważniejsze jest odpowiednie nastawienie, determinacja, a przede wszystkim wyciąganie wniosków z podejmowanych kroków. Nie bez powodu większość największych światowych biznesów była okupionych biznesami zamkniętymi, których nie można nazwać nieudanymi, ponieważ zagwarantowały one biznesmenom ważną lekcję związaną z tym, co robić przy zakładaniu własnego biznesu.
Mity związane z rozpoczynaniem własnego biznesu
Początkujący biznesmen spotyka się z kilkoma mitami dotyczącymi tego, na czym powinien skupiać się już na samym początku swojego biznesu. Mity te to:
- Pomysł – niektórzy żywią przekonanie, że już pierwszy biznes koniecznie musi zachwycać swoją innowacyjnością i fenomenalnymi rozwiązaniami zarówno logistycznymi, jak i marketingowymi. Jest to błąd, ponieważ pierwsze kroki powinniśmy zacząć od czegoś mniej wymagającego, co da nam doświadczenie niezbędne przy kolejnych pomysłach.
- Pieniądze – wielu uważa, że do założenia biznesu potrzeba bardzo dużego kapitału startowego. Błąd. Faktycznie nie potrzeba dużych pieniędzy, a nawet czasem nie są one w ogóle potrzebne. To, co powinniśmy zainwestować to czas i nasza praca. Oczywiście, wiele zależy od typu prowadzenia biznesu.
- Znajomość rynku – funkcjonowanie w branży pozwoli nam na poznanie rynku. Dlatego też rozpoczęcie prowadzenia biznesu nie musi być przeprowadzone poprzez wielomiesięczne, zaawansowane analizy rynku zbytu.
Zacznij swój pierwszy biznes
Twój biznes jest Twoją inwestycją. Inwestycją czasu i wysiłku. Dopiero potem pieniędzy. Dlatego też na starcie powinieneś mieć przede wszystkim chęci, a sama fundusze (nawet pożyczka) powinny dotyczyć jedynie kosztu zakupu podstawowych materiałów, z których wytwarzany byłby produkt końcowy. Działając i poznając zarówno ciemne, jak i jasne strony prowadzenia biznesu z pewnością zyskasz cenne doświadczenie pomocne przy założeniu kolejnej firmy.