Czy właściciel znaku towarowego ma obowiązek jego używania?

Czy właściciel znaku towarowego ma obowiązek jego używania?

Ochrona patentowa kojarzy się głównie z wynalazkami, niemniej nie tylko one mogą zostać nią objęte. Dotyczy to również m.in. znaków towarowych, które spotykane są obecnie na praktycznie każdym kroku. Uzyskanie prawa do ochrony znaku towarowego to doskonały sposób na zabezpieczenie interesów właściciela przed nieuczciwymi działaniami konkurencji, ale przy tej okazji pojawiają się również obowiązki.

Czym jest znak towarowy?

Na początek wypada zacząć od wyjaśnienia, co kryje się za pojęciem znaku towarowego. W języku potocznym w odniesieniu do niego używane są takie nazwy jak m.in. znak handlowy, logo czy znak firmowy. W każdym razie mianem tym określane jest oznaczenie, które umożliwia odróżnienie towarów jednej firmy od towarów jednego przedsiębiorcy. Znakiem towarowym może być np. znak słowny, graficzny, dźwiękowy, przestrzenny czy zapachowy etc. Warunkiem uzyskania prawa do jego ochrony jest zgłoszenie go do Urzędu Patentowego RP, przy czym musi być on przedstawiony w taki sposób, aby nie było problemu z ustaleniem jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.

Obowiązek używania znaku towarowego – co to takiego?

Każdy przedsiębiorca wnioskujący o przyznanie prawa do ochrony znaku towarowego musi pamiętać o wykorzystywaniu go względem towarów lub usług, dla których został on zarejestrowany. Czym dokładnie jest używanie znaku towarowego, wyjaśnia Ustawa prawo własności przemysłowej. Zgodnie z tymi przepisami polega to przede wszystkim na:

1. umieszczaniu tego znaku na towarach objętych prawem ochronnym lub ich opakowaniach, oferowaniu i wprowadzaniu tych towarów do obrotu, ich imporcie lub eksporcie oraz składowaniu w celu oferowania i wprowadzania do obrotu, a także oferowaniu lub świadczeniu usług pod tym znakiem;

2. umieszczaniu znaku na dokumentach związanych z wprowadzaniem towarów do obrotu lub związanych ze świadczeniem usług;

3. posługiwaniu się nim w celu reklamy.

Czy właściciel znaku towarowego ma obowiązek jego używania?

Czym skutkuje nieużywanie znaku towarowego?

Prawo do ochrony znaku towarowego przyznawane jest na 10 lat. W rachubę wchodzi przedłużenie tego prawa na kolejne 10-letnie okresy bez ich limitu – oczywiście po wniesieniu stosownych opłat. Urząd Patentowy RP może jednak stwierdzić wygaśnięcie ochronnego prawa na znak towarowy, jeżeli w ciągu 5. lat od dnia uzyskania ochrony oznaczenie nie było używane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wyjątkiem od tej zasady są ważne powody nieużywania znaku – każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Jeśli Urząd Patentowy RP wszczął postępowanie w sprawie o wygaśnięcie prawa ochronnego, wówczas to przedsiębiorca uprawniony go wykorzystywania go musi wykazać, że znak towarowy był używany. To samo odnosi się do wskazania istotnych przesłanek, które usprawiedliwiają nieużywanie oznaczenia. Warto wówczas zwrócić się o pomoc do rzecznika patentowego mającego duże doświadczenie w sprawach związanych z ochroną własności intelektualnej. Świadczy on kompleksowe usługi z tego zakresu.

Artykuł powstał we współpracy z: kancelaria patentowa Kraków.

 

Podobne artykuły