Każdy samochód, który przybędzie do Europy ze Stanów Zjednoczonych musi przejść odprawę celną. Jest to konieczne, ponieważ należy opłacić podatek od importu, a także cło.
Przybycie do Europy.
Ponadto każdy samochód, który przybędzie do Europy z USA musi posiadać stosowną dokumentacje. Dzięki niej będzie można szybko i sprawnie przeprowadzić odprawę celną, oczywiście po wcześniejszym opłaceniu podatku od importu i cła. Do najważniejszych dokumentów należą: dokument sprzedaży, paszport, oryginalny dokument własności, deklaracja eksportowa nadawcy, deklaracja dotycząca towarów niebezpiecznych. Poza tym w sytuacji, gdy import dokonywany jest za pośrednictwem firmy specjalizującej się w tego typu usługach do dokumentacji należy załączyć odpowiednie upoważnienie, na którym klient zezwala firmie importowej na działanie w swoim imieniu. Jeżeli natomiast pracownik odprawia samochód w imieniu przedsiębiorstwa, w którym pracuje musi dodatkowo okazać numer identyfikacji podatkowej. W przypadku, gdy samochód przewożony jest do Europy w ramach przesiedlenia należ posiadać zaświadczenie o zwolnieniu z podatku VAT i cła importowego. Takie zaświadczenie wydawane jest przez urząd celny.
Podatek i cło na samochody z USA.
Wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalistycznych firm importujących samochody z USA do Europy, ponieważ procedury związane z importem są dość skomplikowane, a tego rodzaju firmy są w stanie szybko i profesjonalnie załatwić wszystkie formalności. Na szczęście taryfy celne na samochody sprowadzane z USA są jednolite dla wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej. Stawki ceł zależą od typu pojazdu i kształtują się w następujący sposób:
- dla samochodów ciężarowych wynoszą 22%,
- dla samochodów osobowych wynoszą 10%,
- dla motocykli o pojemności silnika do 250ccm wynoszą 8%,
- dla motocykli o pojemności silnika powyżej 250ccm wynoszą 6%.
Oprócz cła podczas odprawy celnej należy jeszcze opłacić podatek VAT od importu samochodu. Jego stawka nie jest niestety jednakowa dla wszystkich państw członkowskich EU. W zależności od kraju waha się ona w przedziale od 17 do 27% wartości importowanego samochodu.
Ogólnie przyjęto, że podatek VAT oraz cło na samochody z USA wynoszą około 1/3 ceny nabycia samochodu.
Wypełnienie deklaracji celnej.
Każda deklaracja celna, niezależnie czy wypełniamy ją samodzielnie, czy za pośrednictwem firmy importowej, musi zawierać szczegółowy opis importowanego towaru oraz jego wartość. Ponadto musimy w niej określić czy przewożony samochód jest: prezentem, mieniem osobistym czy też towarem handlowym. Należy pamiętać o tym, że to kupujący nawet w sytuacji, gdy korzysta z usług firmy importowej jest faktycznym importerem pojazdu i to na nim spoczywa obowiązek dopilnowania, aby dane zawarte w deklaracji celnej były zgodne ze stanem faktycznym. Jeżeli korzystamy z usług firmy pośredniczącej powinniśmy szczegółowo zapoznać się z umową, a także dokładnie przeczytać informacje napisane drobnym drukiem, ponieważ jak powszechnie wiadomo ostrożności nigdy za wiele.