Skanowanie dokumentów przez telefon

Skanowanie dokumentów przez telefon

W sytuacji konieczności dokonania szybkiego skanu rzadko wpadamy na pomysł, że możemy użyć własnego smartfona. Tak naprawdę wystarczy niewiele, by telefon stał się profesjonalnym narzędziem biurowym. W takich sytuacjach zbawienne są systemowe aplikacje takie jak Dysk Google czy Apple Notatki lub pobrana na telefon aplikacja do skanowania. Jest to idealne rozwiązanie dla zabieganych osób oraz tych pilnie potrzebujących skanera, nieznajdujących się w jego pobliżu.

Skanowanie za pomocą aplikacji systemowych

Osoby, które są posiadaczami telefonu działającego w oparciu o system Android mogą w przypadku konieczności wykonania skanu skorzystać z wbudowanej aplikacji Dysk Google. Należy wyszukać odpowiednią ikonę w telefonie, otworzyć Dysk Google i odnaleźć symbol plus „+”, który znajduje się w prawym, dolnym rogu. Kolejno trzeba wybrać opcję „skanuj”, zrobić zdjęcie dokumentu i po tym dokonać potwierdzenia klikając w ikonę „gotowe”.

W przypadku właścicieli telefonów wyposażonych w system iOS występuje podobny sposób postępowania. Do tego wykorzystywana jest inna aplikacja systemowa jaką tworzą „Notatki”. By dokonać skanu trzeba otworzyć daną aplikację systemową i wyszukać „+”, znajdujący się w okręgu. Po tej czynności przechodzimy do opcji „skanuj dokumenty”. Gdy skan jest już gotowy wystarczy kliknąć przycisk „zachowaj”, który umieszczony został po prawej stronie ekranu. Aplikacja ta umożliwia na dokonanie edycji skanu poprzez dodanie kolejnych stron, modyfikacji koloru czy wpisania osobistych uwag czy notatek.

Skanowanie dokumentów przez telefon

Aplikacja do skanowania dokumentów

Jeśli nie chcemy skorzystać z systemowych aplikacji można zdecydować się na pobranie odpowiedniej dla nas aplikacji do tego przeznaczonej. Adobe Scan to aplikacja do skanowania dokumentów, która jest jedną z lepszych cyfrowych wersji papierowych dokumentów. Po zapisaniu dokumentu zostaje on wyświetlony w formacie PDF i ułatwia przeszukiwanie dokumentów oraz kopiowanie interesujących nas treści. To bezpłatna aplikacja, która dostępna jest na telefony zarówno w systemie Android jak i iOS. Inną wartą polecenia aplikacją, która posiada nieco więcej funkcji od Adobe Scan jest Microsoft Office Lens. Aplikacja posiada technologię do rozpoznawania tekstu OCR oraz udostępnia możliwość zapisania nie tylko w PDF, ale także w WORDzie czy programie Power Point. Mogą z niej korzystać użytkownicy urządzeń opartych na Androidzie, iOS oraz Windowsie. Absolutnym numerem jeden wśród aplikacji do skanowania dokumentów jest CamScanner. To najbardziej rozbudowany, a co ważniejsze bezpłatny program do tworzenia cyfrowych wersji dokumentów. Jako jedyny wśród darmowych aplikacji daje tak wiele opcji edytowania dokumentów. Pozwala np. na nanoszenie własnych uwag czy dokonywać przekreśleń. Tak jak w przypadku Office Lens jest możliwy do pobrania na urządzenia elektroniczne oparte na takich systemach jak iOS, Android czy Windows.

Jak widać w dzisiejszych czasach telefon zastępuje nam wiele różnych urządzeń, które zajmują mnóstwo dodatkowej przestrzeni. Współczesny smartfon pełni również rolę skanera, który wcale nie różni się od tradycyjnego modelu wszystkim nam znanego. Tak więc z powodzeniem można przystępować do skanowania za pośrednictwem własnych telefonów komórkowych.

 

Podobne artykuły