Urządzenia oświetleniowe Smart – praktyczne rozwiązanie dla domu

Urządzenia oświetleniowe Smart – praktyczne rozwiązanie dla domu

Jeszcze do niedawna, priorytetem w kontekście oświetlenia była energooszczędność. Efektem tego jest technologia LED, której działanie znacznie ogranicza pobór energii, a przy tym posiada wydłużoną żywotność. Dzisiaj, korzystając z odkrytych już metod, producenci wdrażają nowoczesne rozwiązania, których celem jest stosowanie inteligentnego oświetlenia w domach i mieszkaniach.

Zdalne sterowanie światłem może być bardzo przydatne wielu domownikom. Problem w tym, że sformułowanie inteligentnego oświetlenia w większości kojarzy się z nowoczesnymi budynkami bądź koniecznością robienia głównych remontów. Nie jest to oczywiście prawda. Rynek oświetleniowy dysponuje niesamowitą ilością urządzeń z zakresu smart, niewymagających wykonywania żadnych prac montażowych.

Czym są inteligentne urządzenia oświetleniowe?

Prawdę mówiąc, urządzenia oświetleniowe SMART niczym nie różnią się od standardowych. Mogą do nich należeć lampy, żarówki czy też włączniki. Obecnie, rodzajów takiego sprzętu jest naprawdę wiele. Producenci nieustannie rozszerzają swój asortyment po to, by każdy dobrał dla swojego wnętrza zarówno estetyczne, jak i w pełni funkcjonalne urządzenia z zakresu oświetlenia.

Choć z zewnątrz urządzenia SMART niczym nie różnią się od standardowego oświetlenia, tak wewnątrz sytuacja wygląda nieco inaczej. W każdym urządzeniu znajduje się moduł, który stanowi swego rodzaju połączenie miedzy źródłem światła, a sprzętem do sterowania. Najczęstszym rozwiązaniem jest sterowanie telefonem. W tym celu wystarczy jedynie dostęp do internetu i połączenia z odpowiednią aplikacją.

Urządzenia oświetleniowe Smart – praktyczne rozwiązanie dla domu

Jak zdalnie sterować światłem przez aplikację?

Cały proces połączenia źródła światła z naszym telefonem jest niezwykle prosty. Na samym początku, należy zainstalować dedykowaną, producencką aplikację do sterowania urządzeniem. Kolejność wykonywania czynności jest taka sama, niezależnie od tego, czy chodzi o włączniki światła smart, żarówki czy inne oprawy.

Urządzenie należy zamontować w odpowiednim i przeznaczonym dla niego miejscu. Następnie, poprzez aplikację wyszukać jego typ i połączyć z telefonem. Ten krok nie jest natomiast ostatnim. Źródło światła potrzebuje stałego dostępu do sieci, przez co konieczne jest połączenie go z routerem WiFi. W ten sposób, przykładowa żarówka będzie dostawała sygnał z routera, a dzięki aplikacji, będzie możliwe zdalne sterowanie nawet z poziomu danych komórkowych. Oznacza to, że będziemy w stanie sterować światłem z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu.

Funkcje inteligentnego oświetlenia

Wbrew pozorom, oświetlenie SMART to nie tylko włączanie i wyłączanie emisji. Dzięki prężnie rozwijającej się od wielu lat technologii LED, możliwa jest dowolna zmiana barwy i odcienia emitowanego światła.

Ponadto, niektóre urządzenia umożliwiają całkowitą zmianę koloru z zakresu RGB oraz możliwość zmiany natężenia i barwy światła w zależności od pory dnia. Aby natomiast zaoszczędzić na żarówkach, wykorzystuje się włączniki światła smart. Ich działanie nie zagwarantuje nam funkcji zmiany barwy światła, ale może chociażby zaoszczędzić drogi z nagrzanego łóżka do włącznika światła przed pójściem spać.

Podobne artykuły