materiały ścierne z wygładzaniem różnego rodzaju powierzchni. Część z nich możemy wykonać całkowicie samodzielnie, pod warunkiem doboru właściwych akcesoriów. A tych jest dostępnych w sprzedaży całkiem sporo – należą do nich m. in. papier ścierny na płótnie i w arkuszach, krążki fibrowe, ściernice, klocki ścierne i wiele innych. Warto zapoznać się z właściwościami i zastosowaniem poszczególnych akcesoriów, aby wiedzieć, na które z nich postawić do konkretnych prac.
Materiały ścierne a rodzaj obrabianej powierzchni
Największe znaczenie dla prawidłowego doboru materiałów ściernych ma rodzaj obrabianej powierzchni. Zasada jest następująca – twarde powierzchnie obrabia się za pomocą miękkich materiałów ściernych, natomiast do powierzchni miękkich zalecane są twarde materiały ścierne. Twarde ściernice są dedykowane szlifowaniu profilowemu, zgrubnemu i z zastosowaniem chłodziwa, czyli szlifowaniu na mokro. Miękkie ściernice zaleca się do obróbki materiałów, które nie mogą w czasie prac wydzielać zbyt dużych ilości ciepła oraz do szlifowania przedmiotów o dużej powierzchni.
Istotną kwestią jest również rodzaj ziarna zastosowanego w materiale ściernym. Najpopularniejszym jest elektrokorund, który doskonale nadaje się do obróbki takich powierzchni, jak m. in. drewno, stal oraz metale kolorowe. Innym powszechnie dostępnym ziarnem jest węglik krzemu zalecany do pracy ze szkłem, kamieniem, tworzywem sztucznym i lakierem. Materiały ścierne dzieli się ze względu na pochodzenie na naturalne (np. diament, szmergiel, korund, kwarc i krzemień) oraz sztuczne (np. elektrokorund, węglik krzemu, diament sztuczny i węglik boru).
Jakie materiały ścierne są dostępne w sprzedaży?
W sprzedaży są dostępne różnego rodzaju materiały ścierne, które mogą być wykorzystywane zarówno do wykonywania prac metodą manualną, jak i przy użyciu specjalistycznych elektronarzędzi, w tym wiertarek i szlifierek. Do obróbki ręcznej najlepiej sprawdzają się materiały ścierne ze spoiwem klejowym, do maszynowej natomiast warto postawić na materiały lepszej jakości, których spoiwo jest wykonane np. z żywicy syntetycznej. Oprócz tego, materiały ścierne mogą mieć m. in. spoiwo ceramiczne, silikatowe, magnezytowe, gumowe lub szelakowe.
Bardzo ważną kwestią w przypadku wyboru materiałów ściernych jest dopasowanie wielkości ich ziaren do rodzaju obróbki oraz efektów, jakie chcemy uzyskać. Materiały ścierne posiadają bowiem różne granulacje, których zróżnicowanie pozwala na prowadzenie przy ich użyciu praktycznie każdego rodzaju prac szlifierskich.
Do najpopularniejszych materiałów ściernych zalicza się papier ścierny, który występuje pod różnymi postaciami – jako papier ścierny na płótnie, rolce, w arkuszach oraz w wersji wodoodpornej, która stosowana jest do polerowania metali na mokro. Popularne są również krążki fibrowe, które są polecane do szlifowania stali, zdzierania rdzy i starych farb oraz oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń. Krążki fibrowe posiadają podkład z grubej odmiany papieru, który zapewnia im trwałość nawet przy najbardziej intensywnych pracach.


