Wiedza na temat korzyści związanych z robotyzacją produkcji jest wciąż na niskim poziomie wśród polskich przedsiębiorców. Tak przynajmniej wynika z badania dostarczonych przez Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG). Z drugiej jednak strony 33,7 proc. rodzimych producentów planuje wdrożenie robotyzacji w swoich organizacjach w ciągu 3 najbliższych lat. Co jest głównym powodem tego, że robotyzacja produkcji staje się coraz bardziej atrakcyjna dla polskiego przedsiębiorcy? Okazuje się, że jest kilka takich powodów.
Z rekordem, ale daleko za czołówką
Według raportu „World Robotics 2020 Industrial Robots” przygotowanego przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR), Europa jest nadal regionem o największym zagęszczeniu robotów na świecie ze średnią 114 urządzeń przypadających na 10 000 pracowników zatrudnionych w przemyśle. Polska w tym rankingu zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem liczby wdrożonych robotów, notując 16-procentowy wzrost w porównaniu z latami poprzednimi. Mimo, że jest to najlepszy wynik w historii robotyzacji w naszym kraju, to nadal odstajemy od średniej europejskiej i zostajemy daleko w tyle za czołowymi państwami pod względem gęstości robotyzacji.
Konkurencyjność, efektywność, minimalizacja
Nie ulega żadnej wątpliwości, że robotyzacja produkcji może stać się siłą napędową firmy w rywalizacji z konkurencją. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie mocy produkcyjnej zakładu oraz redukcja kosztów produkcji. Wysoka jakość wykonania i efektywne wykorzystanie materiałów przy jednoczesnej minimalizacji odpadów, to trzeci najważniejszy powód potwierdzający słuszność tezy, że robotyzacja produkcji to sposób na zwiększenie konkurencyjności firmy.
Produkcja z wykorzystaniem zrobotyzowanej linii technologicznej jest szybsza i może być prowadzona nieprzerwanie 24 godzina na dobę bez utraty swej jakości. Dodatkowo nie ma zagrożenia wystąpienia jakichkolwiek przestojów produkcyjnych wywołanych wypadkami losowymi czy też chorobami pracowników.
Zdaniem polskich przedsiębiorców
Dzisiaj kluczem do przyspieszenia automatyzacji polskiego przemysłu jest budowanie świadomości o korzyściach ekonomicznych, jakie niesie ze sobą robotyzacja produkcji, a także propagowanie i szerzenie wiedzy na jej temat. Zgodnie z raportem IPAG, przedsiębiorcy, którzy postawili na robotyzację swojej produkcji, do największych jej zalet zaliczyli - wzrost produkcji (63 proc.), lepszą konkurencyjność firmy (58 proc.), niższe koszty produkcji (53 proc.) oraz zwiększenie poziomu sprzedaży (53 proc.).
Należy podkreślić, że w przypadku większości firm decydujących się na automatyzację produkcji, proces wdrożeniowy nie trwał dłużej niż rok (90 proc. firm), natomiast w 54 proc. przypadków zajęło to maksimum 6 miesięcy. Z kolei okres zwrotu z takiej inwestycji wynosi najczęściej od 12 do 24 miesięcy (62 proc.), a w co czwartej firmie robotyzacja produkcji zwróciła się po 6-12 miesiącach.
Z optymizmem w przyszłość
Każdego roku w Polsce zwiększa się stopień robotyzacji wielu sektorów gospodarki. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym m.in. brak odpowiedniej siły roboczej (monotonne, powtarzalne i często niebezpieczne prace), skrócenie łańcuchów logistycznych przez przeniesienie produkcji z Azji do Europy, większa świadomość z korzyści, jakie niesie ze sobą robotyzacja i automatyzacja, a także malejące przekonanie o tym, że takie rozwiązania to drogi i skomplikowany proces, na który stać wyłącznie największych graczy rynkowych. Pamiętajmy również, że robotyzacja produkcji to także znaczące ulgi finansowe dla przedsiębiorców.
