Zmiany w 2020 roku – nadchodzi nowy JPK

Zmiany w 2020 roku – nadchodzi nowy JPK

Wraz z pierwszym kwietniem nastąpi zmiana wobec podatników VAT. Będą podlegać nowej elektronicznej strukturze. Powstała po to, by ułatwić podatnikom raportowanie VAT za pośrednictwem połączenia deklaracji VAT i pliku JPK_VAT w jeden dokument. Zmiany te wymagają nowych programów do obsługi sprzedaży i księgowości w zakresie przetwarzania danych, które przetwarzane będą przez nową strukturę JPK_V7M lub JPK_V7K.

Zmiany w JPK

Zgodnie z Ustawą, która została przyjęta dnia 4.07.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz innych ustaw zostanie uznana zmiana dotycząca wprowadzenia nowego pliku JPK, który powstanie w dwóch wariantach: JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięczne oraz JPK_V7K – dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Nowy JPK będzie zestawieniem części deklaracyjnej i ewidencyjnej. Dane przesyłane przez te dwa dokumenty będą docierać do fiskusa w jednej nowej strukturze JPK_V7M lub JPK_V7K, w zależności od przyjętych okresów rozliczeniowych podatnika. Dane raportowane zostaną wzbogacone o kody towarów i usług oraz kody niektórych dowodów sprzedaży i rodzajów transakcji, które będą należały w obowiązku nadania przez podatnika.

Podatnicy, którzy rozliczają się co miesiąc będą teraz składać JPK_V7M, który będzie posiadał część deklaracyjną i ewidencyjną. Osoby, które rozliczają się kwartalnie poprzez JPK_V7K będą musieli co miesiąc składać część ewidencyjną, a deklaracyjną raz na kwartał.

Zmiany w 2020 roku – nadchodzi nowy JPK

Kogo obowiązywać będzie nowy JPK i kiedy należy go składać?

Do składania nowych rodzajów JPK będą zobowiązani czynni podatnicy VAT. Zmiany te nie będą odnosiły się do osób, zwolnionych z podatku VAT.

Nowe JPK będzie składane w dwóch terminach, wynika to z wielkości przedsiębiorstwa. Od 1 kwietnia 2020r. nowe JPK będą musiały złożyć duże przedsiębiorstwa, a mniejsze będą mogły dobrowolnie tego dokonać. Dopiero od 1 lipca 2020r. wszyscy będą zobowiązani do składania tego JPK, wszyscy czynni podatnicy, posiadający duże, średnie, małe przedsiębiorstwa i mikroprzedsiębiorcy.

 

 

Podobne artykuły