Sprężarka to urządzenie, bez którego nie istniałoby dzisiaj wiele odłamów technologii na całym świecie. Występuje ona niemal w każdej dziedzinie. Począwszy od największych, światowych elektrowni, przez instalowanie jej w wielu gałęziach przemysłu, aż po najprostsze pompowanie koła rowerowego.
Dla wielu, urządzenie to zwie się inaczej kompresor, co również jest jego poprawną nazwą. Kilka razy to słowo obiło się o uszy każdemu z nas i często potrafilibyśmy wymienić, gdzie znajduje ono zastosowanie. W momencie, w którym jednak ktoś kazałby nam powiedzieć, co dokładnie robi sprężarka, mielibyśmy niemały kłopot z odpowiedzią.
Sposób i cel działania sprężarki
Większość definicji związanych z działaniem sprężarki mówi nam, że ma ona na celu zwiększenie ciśnienia gazu. Takie definicje nie mówią wiele komuś, kto chciałby się faktycznie dowiedzieć o działaniu sprzętu, lecz na razie nie ma o tym zielonego pojęcia. Przejdźmy więc dalej. Co daje nam zwiększenie ciśnienia?
Posłużmy się przykładem piłki. Pompując balonik umieszczony w piłce musimy zdawać sobie sprawę, że powietrze, które trafia do środka jest sprężone. Oznacza to, że wzrost ciśnienia, czyli w skrócie siły działającej na powierzchnię, powoduje nacisk, który zwiększa gęstość naszego gazu. Umówmy się, że pompowanie balonika ciśnieniem panującym w atmosferze nigdy nie doszłoby do skutku, gdyż cały czas wciskając piłkę mielibyśmy tzw. "flaka".
Ten sam schemat działania używany jest w wielu dziedzinach przemysłu i technologii, a jedyną różnicą jest zakres stosowanych ciśnień.
Rodzaje sprężarek
Typów sprężarek, określanych względem mechanizmów jest naprawdę wiele. Głównym ich podziałem jest rodzaj budowy, a w tym aspekcie istnieją trzy grupy: przepływowe, wyporowe i chemiczne. Te pierwsze charakteryzują się ruchomym wirnikiem, na podstawie którego sprężają powietrze. Chemiczne z kolei opierają się o wnikanie gazu w inny rozpuszczalnik, a następnie przepompowanie go, powodując tym samym wzrost ciśnienia.
Ostatnią i najczęściej spotykaną grupą są sprężarki wyporowe. Ich zasada działania polega na wytwarzaniu gęstszego powietrza w sposób zmniejszenia objętości miejsca, w którym się znajduje. W tym rodzaju wyróżniamy głównie sprężarki tłokowe oraz śrubowe. Tłokowe działają bardzo intuicyjnie, gdyż szczelnie umieszczone w cylindrze powietrze zmienia swoją objętość za pomocą ruchu tłoka napędzanego elektrycznie. Ciekawą metodę działania prezentują sprężarki śrubowe. Dwie, złączone ze sobą śruby zasysają powietrze, które pokonując z nimi drogę poprzez wirowanie, zmienia swoją objętość.
Korzyści wynikające ze stosowania kompresorów śrubowych
Sprężarki śrubowe mają to do siebie, że ich tryb pracy umożliwia wytwarzanie kolosalnych ciśnień, przez co nie są wykorzystywane jako domowy sprzęt. Ich zastosowanie możemy zaobserwować w zakładach produkcyjnych, warsztatach czy chociażby w przemyśle kolejowym. Ciekawe jest również to, że pomimo używania ich do stricte zaawansowanych celów, nie mają one zbytnio złożonej konstrukcji.
Firmy oferujące serwis sprężarek śrubowych zaznaczają, że ich prosta budowa, złożona głównie z dwóch śrub i wirnika, umożliwia szybkie zdiagnozowanie problemu i natychmiastową wymianę części w razie awarii. Ponadto, jak się okazuje koszty eksploatacji tych sprzętów nie są duże, a części do nich - dostępne od ręki.