Na wakacje samochodem – o czym pamiętać?

Na wakacje samochodem – o czym pamiętać?

Każdego roku wiele pięknych miejsc przyciąga miliony turystów. Okres wakacyjny w końcu kojarzy się z wypoczynkiem i wyjazdami. Pierwszą, poważną decyzją, którą musimy podjąć przed wyjazdem, jest zastanowienie się, jakim środkiem transportu ruszymy w podróż. Z reguły, najwygodniej jest nam przemieszczać się samochodem, dlatego często wybór pada właśnie na ten rodzaj transportu.  

Trzeba jednak pamiętać, że samochód jest awaryjnym sprzętem i warto się odpowiednio zabezpieczyć przed pojawieniem się ewentualnej usterki. Istnieje kilka podstawowych czynności, które trzeba wykonać przed wyjazdem oraz kilka rzeczy, które warto ze sobą wziąć.  

Przegląd i uzupełnienie potrzebnych rzeczy 

Najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać przed wyjazdem jest sprawdzenie stanu technicznego naszego samochodu. Czynności tej nie można pominąć, gdyż może grozić to poważnymi uszkodzeniami. W pierwszej kolejności powinniśmy umówić się na spotkanie z mechanikiem, który dokładnie obejrzy stan jednostki napędowej, układu wydechowego, a także wymieni wszystkie części, które będą tego wymagały.  

Oprócz spotkania z mechanikiem, sami również powinniśmy zerknąć na poszczególne części eksploatacyjne. W pierwszej kolejności musimy sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego oraz przydatnego w trasie płynu do wycieraczek. W dalszej kolejności, należy sprawdzić wielkość bieżnika opon oraz kondycję klocków i tarcz hamulcowych. 

Na wakacje samochodem – o czym pamiętać?

Rzeczy, które powinniśmy wziąć w podróż autem 

Oczywiście, w przypadku poważnej usterki silnika, nic nie uchroni nas od wezwania pomocy drogowej i wrócenia z powrotem do domu. Jeżeli natomiast mielibyśmy do czynienia z chociażby przebiciem koła, to zawsze możemy wziąć koło zapasowe i wymienić je na trasie. Do tego potrzebne będą nam podnośnik, klucz i oczywiście zapasówka. Coraz częściej ostatnio używa się również nakładek na śruby, więc aby ich nie zniszczyć, warto mieć ze sobą również klucz do ich wyciągania.  

W podróż warto wziąć również po butelce wszystkich olejów i płynów eksploatacyjnych, dzięki którym w przypadku ich braku, nie będziemy musieli ich kupować w drodze martwiąc się, jakie mamy rodzaje.  

Podobne artykuły