Dlaczego naprawy blacharskie wiążą się z ogromnymi wydatkami

Dlaczego naprawy blacharskie wiążą się z ogromnymi wydatkami

Każdego dnia szczególnie w dużych miastach dochodzi do wielu stłuczek czy też kolizji, które różnią się między sobą głównie zakresem szkód. Nieprzyjemne zdarzenia na drodze prowadzą nas do zakładów lakierniczych oraz blacharskich. Naprawy powypadkowe w Warszawie nie należą do najprostszych, w związku z tym większość z nas decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnych blacharzy. Panuje przekonanie, że tego rodzaju działania nie należą do najtańszych. Oczywiście cena zależy od rodzaju szkód oraz ich zakresu.

Naprawy powypadkowe - czy karoserie można prostować?

W dzisiejszych czasach do produkcji samochodów wykorzystuje się materiał, który charakteryzuje się w dużej mierze niewielką grubością. Powstaje w efekcie pracy walca w hucie. Oczywiście bardzo często nadwozie auta stworzone jest z różnego rodzaju gatunków blach. Wysoką odpornością na ściskanie i rozciąganie, a także ogromną plastycznością wyróżnia się aluminium. Wbrew pozorom znajomość podstawowych cech materiałów wykorzystanych do budowy samochodów jest bardzo ważna, gdyż pozwala na dobór odpowiedniej techniki naprawy. Nie zawsze zaleca się także wymianę uszkodzonych elementów na nowe, gdyż to rozwiązanie z pewnością nie należy do tanich.

Dlaczego naprawy blacharskie wiążą się z ogromnymi wydatkami

W przypadku zastosowania plastycznych oraz sprężystych materiałów możliwość prostowania pojawiających się wgnieceń jest ogromna. Blacha zastosowana do produkcji karoserii samochodowych posiada pewnego rodzaju "pamięć", a więc z reguły możliwa jest naprawa prawie wszystkich wybrzuszeń bądź załamań. Przy lekkich uszkodzeniach wystarczy jedynie wypchanie od wewnętrznej strony. W przypadku bardziej skomplikowanych uszkodzeń konieczne jest zastosowanie znacznie większej siły, a często również specjalistycznego sprzętu. Naprawy powypadkowe większych wgnieceń charakteryzują się dużą pracochłonnością, jednak pozwalają osiągnąć zadziwiające efekty.

Kiedy wymiana karoserii jest konieczna?

Zdarzają się takie stłuczki, które prowadzą do powstania naprawdę skomplikowanych uszkodzeń. W ich przypadku proces usunięcia nie należy do najłatwiejszych, a w niektórych przypadkach okazuje się nawet niemożliwy. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana poszczególnych elementów na nowe. Niezbędne jest to w przypadku stali charakteryzującej się znaczną wytrzymałością czy też stopami metali lekkich. Pamiętajmy również, że w tym przypadku nie zawsze mamy możliwość podgrzewania określonych elementów, gdyż może to doprowadzić do utraty bądź znacznego obniżenia wielu parametrów. Naprawy powypadkowe wymagają czasem wymiany takich elementów jak drzwi, słupki, maska czy też pokrywy bagażnika.

Jak widać, nie zawsze można naprawić powstałe uszkodzenia, a w wielu przypadkach niezbędna jest zmiana na nowe poszczególnych elementów karoserii. Pamiętajmy, że każde naprawy powypadkowe powinny być poprzedzone przeprowadzeniem dokładnej analizy powstałych w wyniku stłuczki uszkodzeń. Nie bez znaczenia jest również konieczność przygotowania wstępnego kosztorysu oraz doboru odpowiednich metod, które pozwolą na przywrócenie stanu samochodu sprzed kolizji.

Partnerem materiału jest Toyota Okęcie - naprawy powypadkowe Warszawa.

Podobne artykuły