Samochód hybrydowy - jak działa?

Samochód hybrydowy - jak działa?

O samochodach hybrydowych słyszał już chyba każdy, nie tylko fani motoryzacji. Takie rozwiązanie jest przejściem między silnikamki spalinowymi i elektrycznymi. Jednak wielu użytkowników takich aut zgodnie twierdzi, że samochody hybrydowe mają znacznie więcej zalet od innych odpowiedników.

Czym jest napęd hybrydowy?

Napęd hybrydowy to nowoczesna alternatywa, w której silnik spalinowy działa przez określony czas, do momentu aż ogniwa elektryczne zostaną uzupełnione. Dlatego właśnie dobrze jest mieć świadomość, że napęd hybrydowy obowiązuje podział na równoległy, szeregowy i szeregowo równoległy. W pierwszym przypadku oba napędy mogą działać jednocześnie, chociaż oczywiście nie muszą. Taka opcja jest przydatna w autach o dużej masie, które często pokonują wysokie wzniesienia. W trudnych przypadkach układ spalinowy zaczyna wspierać jednosytka elektryczna. W samochodach z napędem równoległym silnik spalinowy jest sprzęgnięty z kołami. W samochodach hybrydowych z napędem szeregowym silnik spalinowy nie jest w żaden sposób połączony z kołami auta. Pełni jedynie funkcję napędu generatora produkującą energię do zasilania silnika elektrycznego. Połączenie obu rozwiązań, czyli napęd szeregowo-równoległy jest najcżęściej stosowany. Łączy w sobie wszystkie zalety napędu szeregowego i równoległego. Sprawdza się na przykład przy wyprzedzaniu, a nadmiar wykorzystywanej energii gromadzony jest w akumulatorach.

Samochód hybrydowy - jak działa?

Jakie zalety mają samochody hybrydowe?

Głównymi korzyściami z samochodu hybrydowego jest pozytywny wpływ na aspekty ekologiczne i ekonomiczne. Zużycie paliwa może być naprawdę niewielkie, pod warunkiem zachowania imponującej mocy silnika i parametrów jazdy. Obniżce ulega ponadto emisja spalin, a to z kolei ma dobry wpływ na środowisko naturalne. Dla wielu posiadaczy aut z napędem hybrydowym ważna jest również cicha praca silnika, co często podnosi komfort podróżowania na długich trasach. Wybór samochodów hybrydowych jest coraz większy, dlatego każdy powinien znaleźć odpowiednie dla swoich potrzeb.

Podobne artykuły