Eksploatacja samochodu - co należy wymieniać?

Eksploatacja samochodu - co należy wymieniać?

Jak wiadomo, posiadanie samochodu wiąże się nie tylko z radością, którą czerpiemy z jazdy, ale także z wydatkami. Oczywiście nie jest to tylko pokrycie kosztów ubezpieczenia czy zatankowanie samochodu, by ten mógł w ogóle pojechać. Istnieją jeszcze części eksploatacyjne, których stan jesteśmy zobowiązani obserwować na bieżąco i w razie konieczności je wymienić. Cen takich części nie można jednoznacznie określić, gdyż większość z nich zależy w dużej mierze od rodzaju i wielkości naszego pojazdu.  

Olej silnikowy i filtr 

Nie trzeba mówić, że regularna eksploatacja oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych wymian w naszym samochodzie. Olej silnikowy wymaga wymiany co około 10 000km, a wraz z nim konieczna jest zmiana filtrów olejowych. Zadaniem oleju jest nie tylko zapewnienie smarowalności silnikowi, ale również jego ochładzanie czy nawet czyszczenie. Pamiętajmy o tym, że regularna wymiana oleju nie zwalnia nas z odczytywania jego poziomu. Przed każdą dłuższą jazdą powinniśmy odczytać z miarki zawartość oleju, a w przypadku zbyt małej ilości, po prostu go dolać. 

Eksploatacja samochodu - co należy wymieniać?

Klocki, tarcze i opony 

Te trzy elementy zdecydowanie możemy wrzucić do jednego wora w pewnej kwestii. Mianowicie, wymiana tych części nie jest zależna ani od kilometrów, ani czasu. Klocki i tarcze hamulcowe wymieniamy, gdy tylko uda nam się zaobserwować ich wytarcie. Nie bagatelizujmy jednak ich zmiany czekając do całkowitego wykończenia, gdyż może skutkować to kolizją.  

Sytuacja ma się podobnie w przypadku opon. Pamiętajmy, aby przynajmniej trzy razy w sezonie zwracać uwagę na ilość bieżnika. Nie sugerujmy się opiniami innych, którzy mówią, że jeżdżą na jednych oponach już kilka dobrych sezonów. Każdy posiada swój indywidualny styl jazdy i każdy odpowiada za swoje i cudze bezpieczeństwo na drodze. 

Rzadsze części, na które również trzeba zwracać uwagę 

Większość z nas posiada w książce serwisowej swojego pojazdu daty oraz liczby kilometrów, przy których wymieniane był poszczególne części. Od czasu do czasu warto tam zerknąć chociażby ze względu na ostatni termin wymiany rozrządu. Ta część powinna być wymieniana co 80-100 tys. Kilometrów, a zerwanie paska rozrządu skutkuje poważnym uszkodzeniem całego silnika.  

Oprócz tego warto zadbać o wymianę akumulatora oraz oleju w skrzyni biegów. 

Podobne artykuły