Jak utrzymać koncentrację w trakcie czytania?

Jak utrzymać koncentrację w trakcie czytania?

Słowa zapisane są ogromnie oddziałujące na naszą wyobraźnię. Czytając książkę z pełnym zaangażowaniem nasz mózg sprawia, iż sami czujemy się jak bohaterowie występujący w powieści. By to było możliwe trzeba czytać w pełnym skupieniu. Niestety nie zawsze jest to możliwe, jednak są sposoby, dzięki którym można to wypracować. Oto sposoby na utrzymanie koncentracji w trakcie czytania.

Czytanie a mózg człowieka

Osoby namiętnie i często czytające wiedzą doskonale jak literatura potrafi wciągnąć. Chwila czytania sprawia, że wszystko inne nagle przestaje istnieć. Temat ten został podchwycony przez naukowców z Michigan University, a dokładnie przez profesor Natalie Philips. To właśnie ona skupiła się na tym, jak funkcjonuje nasz mózg w trakcie czytania. Dzięki temu pojawiała się nowa interdyscyplinarna dziedzina zwana neurobiologią literatury.

Mózg w trakcie czytania zmienia się diametralnie. By to dokładniej zbadać sprawdzono jak mózg zachowuje się podczas uważnego i nieuważnego czytania. Badania zostały przeprowadzone na grupie doktorantów w dość niestandardowych warunkach, a dokładnie w tubie skanera fMRI. Czytając uważnie mózg zmienia się w ogromnym stopniu nie tylko w obszarze odpowiedzialnym za uwagę, ale także poza nim. Styl czytania zmienia odmienne wzorce aktywności w naszym mózgu.

Jak utrzymać koncentrację w trakcie czytania?

Sposoby pobudzania mózgu

Mimo, iż czytanie uważne jest niezwykle efektywne to wielu z nas ma problemy z utrzymaniem koncentracji. Jest to wynikiem pędu technologicznego i ciągłych sygnałów dochodzących z różnych sprzętów elektronicznych. Wpływa na to także współczesny tryb życia.

Jednym ze sposobów na utrzymanie koncentracji jest medytacja i trening uważności. Trening ten powiązany jest z koncepcją mindfulness, czyli uważną świadomością czy obecnością. Wynika ona z uwagi skoncentrowanej na tu i teraz. W trakcie treningu uczestnicy uświadamiają sobie jak często bez namysłu poddajemy się licznym impulsom. Mindfulness wspiera w treningu świadomego skupiania uwagi, a jego użytecznym narzędziem może być właśnie uważne czytanie.

 

Podobne artykuły