Sprzęt do biegania, czyli w co musi zaopatrzyć się początkujący biegacz?

Sprzęt do biegania, czyli w co musi zaopatrzyć się początkujący biegacz?

Bieganie jest jedną z ulubionych form aktywności fizycznej Polaków. Utarło się przekonanie, że do jej wykonywania nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt – wystarczą sportowe buty, koszulka i spodenki, aby wyjść na swój pierwszy trening. Rzeczywiście, bieganie jest zdecydowanie mniej wymagającym pod względem wyposażenia sportem niż chociażby jazda na rowerze, rolkach czy pływanie. Wymaga jednak doboru odpowiedniej odzieży, która stanowi pierwszy krok do sukcesu.

Jakie buty sprawdzą się do biegania?

Początkujący biegacze często sięgają po pierwsze lepsze buty sportowe. Takie obuwie niekoniecznie musi dobrze sprawdzić się w celach sportowych. Dobrej jakości buty do biegania powinny mieć odpowiednio wyprofilowaną podeszwę oraz być wykonane z wysokiej jakości materiałów przepuszczających powietrze. Będziemy zakładali je bowiem na czas wzmożonego wysiłku fizycznego, w którym główną rolę będą grały nasze stopy.

Buty do biegania muszą być także prawidłowo dopasowane rozmiarowo oraz wygodne. Powinny nadawać się do biegania po różnego rodzaju nawierzchniach oraz oferować dobrą amortyzację. Nie muszą być jednak kosztowne, gdyż wysoka cena nie zawsze świadczy o jakości. Obuwie do biegania warto kupować w sklepach sportowych, gdzie znajdziemy ich największy wybór w różnych wariantach cenowych.

Sprzęt do biegania, czyli w co musi zaopatrzyć się początkujący biegacz?

Jaka koszulka najlepiej nadaje się do biegania?

Dużym błędem początkujących miłośników biegania jest sięganie po koszulki ze 100% bawełny zamiast odzieży sportowej. Bawełna jest materiałem wysoko higroskopijnym, co sprawia, że chłonie i zatrzymuje w swoich włóknach wilgoć. Bieganie w przemoczonej koszulce nie jest natomiast dobrym pomysłem, gdyż może doprowadzić do przeziębienia, otarć i podrażnień skóry.

Klasyczne bawełniane koszulki warto więc zostawić do noszenia na co dzień, a na jogging sięgnąć po ich sportowe odpowiedniki wykonane z tkanin syntetycznych. Dobrej jakości koszulki do biegania zapewnią należyty komfort w czasie uprawiania sportu oraz sprawią, że nasze treningi będą tak samo intensywne na końcu, co na początku.

Podobne artykuły