Samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych

Samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych

Do łask w ostatnim czasie powróciły panele ogrodzeniowe metalowe. Wynika to głównie z tego, że zapewniają szybkie i niskobudżetowe opłotowanie własnej działki. Wiele prywatnych właścicieli decyduje się na ich wykorzystanie. Jakie wyróżnia się rodzaje tych ogrodzeń? Jak są zbudowane oraz jak je samodzielnie zamontować?

Ogrodzenia panelowe – typy

Wyróżnia się dwa rodzaje paneli ogrodzeniowych metalowych. Są to panele ogrodzeniowe proste oraz przetłaczane. Te pierwsze określane są również mianem paneli 2d. Są zbudowane z 2,5 metrowych przęseł. Zastosowanie w nich poprzecznych drutów spawanych po jednej i drugiej stronie zapewnia dobra stabilność. Ich najczęściej występujące grubości wynoszą 656 lub 868. Przęsła te montuje się do słupków wykonanych ze stalowych kształtowników za pomocą złączek czy śrub. Słupki paneli prostych przykłada się do betonowych fundamentów i przykręca się je do ziemi.

Drugi rodzaj stanowią ogrodzenia przetłaczane 3d. Są to panele pojedyncze, które są pozbawione podwójnego wzmocnienia. Wyróżnia ich przetłoczenie na wzór litery V, rozpościerającej się na całej szerokości ogrodzenia. Taki panel może posiadać jedno bądź większą ilość przetłoczeń w zależności od ich modelu i wysokości. Dzięki tym przetłoczeniom panele są bardziej stabilne, a dodatkowo prezentują się niezwykle ciekawie.

Samodzielny montaż paneli ogrodzeniowych

Budowa ogrodzenia

Ogrodzenia panelowe metalowe to nie tylko same przęsła. W ich skład wchodzi znacznie więcej elementów, a mianowicie słupki, listwy maskujące, furtka, brama, śruby czy też mocowania.

Montaż ogrodzenia panelowego metalowego

Do zrobienia fundamentu ma się dwa warianty. Pierwszy z nich to samodzielne wykonanie murka pod ogrodzenie albo zakupić gotową podmurówkę, którą należy zakopać w ziemi, w której będzie miał miejsce płot. Podobnie jest w przypadku montażu słupków. Można je umieścić za pośrednictwem śrub bądź ulokować je w betonowych fundamentach. Kolejny etap to wieszanie przęseł poprzez przykręcenie ich do metalowych słupków za pomocą specjalnych śrub.

 

 

Podobne artykuły