Jak dbać o rozwój pracowników?

Jak dbać o rozwój pracowników?

Nie zawsze rozwój kompetencji kadry pracowników wiązać się musi z wielkimi kosztami. Są różne sposoby na przyciągnięcie wartościowych osób, a także opcje podnoszące kreatywność w trakcie podejmowania zawodowych wyzwań. Jakie zatem wyróżnia się pomysły, które można wdrożyć w każdej firmie?

Rozwój pracowników – dlaczego warto o niego dbać?

Im większe umiejętności pracownicy wykazują, tym lepiej wykonują swoje obowiązki zawodowe, co przekłada się na całą organizację zespołu. Pracownicy wykazujący się większą wiedzą i umiejętnościami lepiej świadczą usługi oraz wszelkie im powierzone zadania. Tak naprawdę rozwój pracownika łączy się z rozwojem firmy. To transakcja wiązana korzystna zarówno dla firmy jak i jej pracowników. Kolejną korzyścią z podnoszenia umiejętności pracowników jest wzrost ich samooceny. Mają większą świadomość ich własnych kompetencji i chętnie je wykorzystują. Są bardziej odważni, biorąc udział w różnych wyzwaniach zawodowych. Doskonalenie pracownika równa się z doskonaleniem całego przedsiębiorstwa. Nie ma cenniejszego kapitału aniżeli ludzie. To oni są najważniejszą wartością firmy.

Dofinansowanie studiów

Jednym z sposobów na rozwój pracowników jest dofinansowanie studiów np. podyplomowych. Właściciele agencji reklamowych mogą zachęcać swoich pracowników do rozwoju kompetencji za pośrednictwem np. grafika reklamowa studia. Dzięki tym studiom pracownik może poznać kluczowe narzędzia niezbędne do pracy projektanta grafiki oraz zasad używania języka komunikacji wizualnej. Wiele firm ma możliwość wejścia w współpracę z daną uczelnią, dzięki czemu uzyskuje dodatkowy rabat na studia dla swoich pracowników.

Jak dbać o rozwój pracowników?

Organizacja szkoleń

To kolejny sposób wpływający na podniesienie kwalifikacji własnych pracowników. Jest to forma długotrwałego inwestowania w posiadane przez nich zasoby ludzkie. Inwestycja w rozwój twardych jak i miękkich kompetencji służy podwyższeniu kwalifikacji oraz zbudowaniu lojalności pracownika oraz zaangażowania do firmy. Nie są to niskie opłaty, ponieważ wiążą się z opłaceniem pracy trenerów czy prowadzących szkolenia.

Dostęp do zasobów edukacyjnych

Ciekawą formą rozwoju pracowników jest stworzenie własnego portalu internetowego bądź bazy zasobów edukacyjnych przedsiębiorstwa. Mogą w nim się znajdować różne kursy e-learningowe czy książki elektroniczne, do których pracownik ma stały dostęp z różnych urządzeń elektronicznych.  

Indywidualne programy dedykowane pracowników

Interesującą formą rozwoju pracowników jest tworzenie indywidualnych programów dedykowanych pracownikom o największym potencjale rozwoju – szczególnie dla specjalistów czy liderów. Każda osoba posiada nieco inne umiejętności i kompetencje, indywidualne programy pozwalają wyrównać poziom wiedzy wśród pracowników, dzięki czemu usługi danej firmy wykonywane są w takim samym stopniu.

Pozostałe sposoby rozwoju

Sposobem wpływającym na wzrost innowacyjności wśród zespołu jest tworzenie w firmie grup tematycznych, które są połączeniem osób pasjonujących się jednym obszarem działalności z przedsiębiorstwa. Innym sposobem będzie organizowanie kreatywnych spotkań z osobami z poza firmy.

 

 

Podobne artykuły