Jak poradzić sobie z bezsennością będącą wynikiem pracy zmianowej?

Jak poradzić sobie z bezsennością będącą wynikiem pracy zmianowej?

Wiele osób, które pracują w systemie zmianowym i często miewają zmiany nocne, zmaga się z problemem bezsenności. Trudno się temu dziwić - podczas pracy nocnej zaburzeniu ulega nasz rytm okołodobowy, zgodnie z którym organizm przyzwyczaja się, że noc to pora na odpoczynek i regenerację, a dzień wiąże się z większym wysiłkiem oraz intensywniejszą pracą mózgu. Warto przy tym wspomnieć, że rytm okołodobowy odnosi się nie tylko do naszej psychiki, ale ma również duży wpływ na wszystkie procesy zachodzące w organizmie. W nocy spowolnieniu ulega między innymi nasz metabolizm, co sprawia, że pracownicy systemów zmianowych częściej zmagają się z nadwagą. Mimo to największym problemem okazuje się bezsenność, która znacznie obniża komfort codziennego życia.

Bezsenność wśród pracowników systemów zmianowych - jak skutecznie z nią walczyć?

Wbrew pozorom bezsenność wpływa nie tylko na chroniczne zmęczenie i gorsze samopoczucie osoby, która się z nią zmaga. Często okazuje się, że niewyspanie czyni nas bardziej podatnymi na różnego rodzaju stresujące sytuacje, a także sprawia, że oddalamy się od naszych bliskich. Dzieje się tak, ponieważ z powodu przemęczenia rzadko kiedy mamy ochotę brać czynny udział w życiu towarzyskim, co z kolei wpływa także na poczucie osamotnienia i niezrozumienia. Nie powinniśmy również zapominać o tym, że bezsenność niekiedy przyczynia się do wystąpienia innych chorób, między innymi depresji, nadciśnienia czy otyłości.

Jak poradzić sobie z bezsennością będącą wynikiem pracy zmianowej?

Aby skutecznie zwalczyć bezsenność wynikającą z pracy w systemie zmianowym, powinniśmy przede wszystkim pozbyć się czynnika, który ją wywołuje. Niestety dla wielu osób okazuje się to niemożliwe. Wówczas warto w pierwszej kolejności udać się do lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy - nie powinniśmy decydować się na leczenie na własną rękę czy przyjmowanie leków nasennych bez żadnej wcześniejszej konsultacji, ponieważ zamaskujemy jedynie objawy choroby, która z czasem będzie przybierała na sile. Dlatego też niezwykle ważne okazuje się wdrożenie skutecznego leczenia, które pozwoli nam na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia.

Podobne artykuły