Wiele atrakcji przyciąga jak magnes do Krakowa i sprawia, że chce się odwiedzić to piękne, tętniące życiem miasto. Jeden z powodów to życie kulturalne, którego może pozazdrościć niejedna metropolia. Krakowski teatr, muzea, wystawy, koncerty, a także eventy z udziałem artystów ujęte w ramy festiwalowe to wydarzenia, na które ściągają miłośnicy sztuki wysokiej z całej Polski i nie tylko.
Kraków – miasto aktorów, reżyserów i kompozytorów
Kraków od zawsze pozostaje jednym z najważniejszych punktów na teatralnej mapie. Znajdują się tu ważne ośrodki twórczości dramaturgicznej i deski scen, a to sprzyjające warunki, by rodziły się nowe trendy, które potem obejmują zasięgiem cały kraj i wykraczają daleko poza jego granice. W Krakowie tworzą znani reżyserzy i scenografowie, aktorzy idą ulicami na próbę lub wieczorny spektakl. Anna Dymna, Maja Ostaszewska, Jerzy Stuhr, Andrzej Grabowski – długo by jeszcze wymieniać, kogo spotkamy w stolicy Małopolski. Kompozytorzy piszą cudowną muzykę do filmów czy widowisk, a scenografowie projektują stroje dla tancerzy w balecie i aktorów grających role w sztukach teatralnych oraz na planie filmowym. Mimo że z biegiem lat pejzaż sceniczny ulega metamorfozie i zmieniają się punkty ciężkości, krakowski teatr pozostaje ważnym punktem odniesienia.
Stanisław Wyspiański inspirował się mieszkańcami Krakowa pisząc Wesele
Skandal! Naga kobieta na scenie! Pierwszy negliż i całkowita odsłona ciała aktorki na ziemiach polskich wydarzyła się w Krakowie. W roku 1908 Irena Solska zagrała postać Lady Godivy, a w jednej ze scen zrzuciła kostium, jak przewidywał scenariusz dramatu. Wcześniej miało to miejsce tylko w lokalach ze striptizem lub wodewilach z lekką rozrywką przy kieliszku szampana.
Krakowski teatr to miejsce, gdzie triumfy święciła Helena Modrzejewska, która później jako Helena Modjeska podbijała USA. Do czasów pojawienia się w Hollywood Poli Negri, aktorka grała m.in. w Krakowie i w tamtych czasach była najsłynniejszą gwiazdą, rodem z Polski, na całym świecie.
W Krakowie tworzył Stanisław Wyspiański, najsłynniejszy polski dramatopisarz i twórca słynnego „Wesela”. Pisał i wystawiał sztuki, a inspirację czerpał z najbliższego otoczenia. W swojej największej sztuce teatralnej umieścił sylwetki autentycznych mieszkańców miasta. Premiera dramatu przeszła do legendy i do dziś stanowi dla polskiej kultury ważny punkt orientacyjny.
Dziś w repertuarze
Kraków z dobrze rozbudowaną siecią instytucji teatralnych ma wiele do zaoferowania miłośnikom gry na scenie – na deskach, w świetle reflektorów, jaki i osobom na miejscach dla publiczności. W szacownym gronie znajdują się zarówno teatry skupione wokół Ministerstwa Kultury, jak Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej oraz wspierane przez samorząd województwa jak Teatr im. Juliusza Słowackiego. Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Ludowy, Krakowski Teatr Scena STU, Teatr KTO, Teatr Bagatela, Teatr Groteska czy Krakowski Teatr Variété działają dzięki funduszom z kasy miejskiej. Warto sprawdzić repertuar i wybrać się na znakomite spektakle do Krakowa!
