Kraków ma wiele do zaoferowania, dlatego jest to często wybierany kierunek podróży. Działające w miejscu jednostki samorządu terytorialnego dbają o zapewnianie dostępu do szeroko pojętej kultury. W Krakowie prowadzonych jest aż 28 instytucji kulturalnych, są to centra kultury, biblioteki, teatry, orkiestry, muzea. Zawsze warto pokusić się o zwiedzenie poszczególnych z nich i odrywać ich największe zalety.
Wyjątkowość krakowskich instytucji kultury
W mieście funkcjonuje także jedna galeria, biuro festiwalowe, instytut kultury. Jednostki zapewniające im wsparcie finansowe dbają o zapewnianie niezbędnych środków. Tylko dzięki nim możliwe jest prężne prowadzenie działalności kulturalnej i ogólne utrzymanie obiektu. Wszystkie instytucje kultury w Krakowie muszą zostać wpisane do rejstru, co wiąże się z uzyskaniem osobowości prawnej. Ponadto każda z nich jest odpowiedzialna za samodzielne prowadzenie gospodarki finansowej, rozliczanie ewentualnych dotacji i dofinansowań. Podstawą ich działania jest specjalnie utworzony akt i statut nadawany bezpośrednio przez organizatora. W akcie o utworzeniu podmiotu znajdują się informacje na temat przedmiotu działania, nazwy i siedziny jednostki, a także struktury władzy.
Podział instytucji kulturalnych
W dniu 25 października 1991 roku została powstała ustawa dotycząca organizowania i prowadzenia działalności kulturalnej. Jej treść jasno określa, że istnieją dwa rodzaje instytucji kultury: artystyczne i inne. Do tej pierwszej zalicza się teatry i orkiestry, natomiast do drugiej muzea, biblioteki, ośrodki kultury i galerie sztuki. Chcąc odwiedzić instytucje kultury w Krakowie warto dowiedzieć się, kiedy przypada w nich sezon artystyczny. Zapoznając się z całorocznym repertuarem kin, teatrów, czy innych miejsc można lepiej zaplanować wyjazd do miasta. Takie dane można pozyskać na stronach internetowych, które przekazują zdecydowanie najbardziej rzetelne aktualności. Z kulturą każdy powinien się polubić, zapewnić sobie i całej rodzinie miło spędzony czas na najlepszej rozrywce.