3D Bin Packing – co to takiego i dlaczego warto?

3D Bin Packing – co to takiego i dlaczego warto?

Kompletowanie i pakowanie zamówień to dla znakomitej większości firm ogromne wyzwanie z uwagi na to, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie wymagające również niemałych nakładów finansowych. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można jednak usprawnić te czynności, a przy okazji sporo zaoszczędzić.

Czym jest 3D Bin Packing?

3D Bin Packing jest algorytmem prawidłowego pakowania większych ilości paczek. To zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań, jakie znajdują obecnie zastosowanie w logistyce opakowań. Algorytm współpracuje z aplikacjami, które są używane przez różne firmy do optymalizacji procesu przygotowywania przesyłek. Wystarczy wprowadzić do aplikacji informacje o towarach, nośnikach i opakowaniach, jakimi dysponuje dana firma, aby algorytm wygenerował symulację prawidłowo spakowanego nośnika, którym zazwyczaj jest paleta.

Jakie zalety ma algorytm 3D Bin Packing?

Pakowanie dużych ilości przesyłek przy użyciu algorytmu 3D Bin Packing ma sporo zalet. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu, ponieważ proces przygotowywania przesyłek do transportu jest przyspieszony. Pojemniki oraz nośnik są idealnie dostosowane do konkretnego zamówienia, co pozwala na zagospodarowanie przestrzeni w najlepszy z możliwych sposobów. To świetna metoda zaoszczędzenia również na materiałach, które są niezbędne do zapakowania przesyłki. Mowa tu nie tylko o opakowaniach, ale też m.in. o taśmach czy foliach. Gospodarowanie zasobami, jakie posiada firma, prowadzone jest w sposób bardzo zrównoważony – nic się nie marnuje. Przy tej okazji warto nadmienić, że system pakowania towarów składa się z wielu elementów – omawiany algorytm oraz aplikacja to najważniejsze jego części, niemniej nie wolno zapomnieć także o profesjonalnych stanowiskach do pakowania oraz maszynach owijających, napełniających, odważających, dozujących, zamykających, etykietujących oraz wieloczynnościowych. Poszczególne komponenty systemu muszą być precyzyjnie dopasowane do konkretnych potrzeb.

 Mówiąc o algorytmie 3D Bin Packing, nie da się nie wspomnieć o aspekcie ekologicznym. Optymalizacja procesów logistycznych przyczynia się do zmniejszenia śladu węglowego, co w dzisiejszych czasach ma niebagatelne znaczenie.

3D Bin Packing – co to takiego i dlaczego warto?

Algorytm 3D Bin Packing – gdzie stosować i co mieć na uwadze?

Doskonałym przykładem dziedziny, w której algorytm 3D Bin Packing znajduje zastosowanie, jest branża e-commerce. Ogólnie rzecz biorąc, jest to rozwiązanie wdrażane przez coraz więcej firm zajmujących się wysyłką towarów, ponieważ pozwala ono usprawnić proces przygotowywania i wysyłki rozmaitych towarów. Takie narzędzie to sprzymierzeniec wielu przedsiębiorców – co ważne, jest ono nieustannie modyfikowane, aby pozwalało osiągać najlepsze rezultaty jak najniższym kosztem. Wszystko po to, żeby sprostać zmieniającym się oczekiwaniom rynku. Czas realizacji zamówień wiążących się z wysyłką paczek ulega dzięki temu skróceniu. Nie ma też ryzyka, że przesyłki będą nieprawidłowo przygotowane do transportu, co może narazić je na różne uszkodzenia.

Podobne artykuły