Wszystko, co należy wiedzieć o filtrach cząstek stałych

Wszystko, co należy wiedzieć o filtrach cząstek stałych

Od kilku dobrych lat, samochody z silnikiem diesla w procesie produkcji wyposażone są w tzw. filtry cząstek stałych. Nie od dziś wiadomo, że auta właśnie z takim typem jednostek napędowych są mało ekologiczne, a wszystko to przez zbyt wysoką emisję szkodliwych dla zdrowia cząsteczek. Nic więc dziwnego, że producenci chcąc uchronić ich technologię przed całkowitym zakazem wytwarzania, wpadli na pomysł stworzenia popularnych już dzisiaj DPF-ów. 

Czym jest filtr DPF? 

Filtr DPF to nic innego jak element wchodzący w skład układu wydechowego, który ma za zadanie oczyszczać paliwo z sadzy oraz popiołów. Z reguły umieszcza się go za katalizatorem, a jego budowa jest stosunkowo prosta. Obudowa filtra jest wytworzona ze stali nierdzewnej, a w niej znajdują się równoległe do siebie kanaliki. Te z kolei zatkane są na końcach, a różnica między nimi jest taka, że niektóre posiadają zamknięcia na wlocie, a inne na dolocie. Ścianki kanałów posiadają porowatą strukturę, dzięki której skutecznie powstrzymują dalszy przelot sadzy. Trzeba koniecznie dopowiedzieć, że usuwanie filtra DPF jest w Polsce całkowicie zabronione, a wykonanie takiej czynności może skutkować utratą dowodu rejestracyjnego pojazdu, a także wysoką karą grzywny.

Wszystko, co należy wiedzieć o filtrach cząstek stałych

Dbanie o filtr cząstek stałych - po co “przepalać”? 

Na początku warto zaznaczyć, że filtry DPF wymagają wymiany, a jej częstotliwość jest zależna od wielu aspektów. Zakres kilometrów dotyczący wymiany jest bardzo rozbieżny, a wynosi on od 80 tysięcy, aż do 200 tysięcy kilometrów. Zakres ten może się w zupełności wydłużać, jeżeli my jako użytkownicy będziemy dostosowywać się do zasad i odpowiednio dbać o określony filtr.  

W nowszych samochodach możemy spotkać się już nawet z informacjami dotyczącymi poziomu sadzy i popiołu w filtrze. W momencie, w którym ich stan jest wysoki, komputer zasugeruje nam tzw. “przepalenie” auta na trasie. Oznacza to konieczność do wzięcia swojej maszyny na dłuższą trasę, w której będziemy przytrzymywać go na nieco wyższych obrotach niż zwykle. W celu dodatkowego wspomagania wypalania sadzy z filtrów, zaleca się skorzystania z odpowiednich preparatów, dostępnych w różnego rodzaju sklepach motoryzacyjnych.  

Podobne artykuły