Choć może to zabrzmieć dość dziwnie – niewiele osób potrafi efektywnie odpoczywać po pracy. Nierzadko długo po zakończeniu wykonywania obowiązków, pozostajemy w niej myślami. W ten sposób szkodzimy sobie i co gorsze – bagatelizujemy to. Często przedkłada się odpoczynek i komfort psychiczny nad obowiązki. Obiecujemy sobie odpoczynek następnego dnia i następnego, a ten nie następuje jeszcze bardzo długo. Taki styl życia może dość szybko odbić się na naszym zdrowiu. Czas rozpocząć przeciwdziałanie temu.
Odpoczynek psychiczny i fizyczny
Choć praca zapewnia nam możliwość życia na odpowiednim poziomie – to nie jest wszystkim. Dlatego tak istotne jest rozgraniczanie życia zawodowego od prywatnego. Tym samym zmierza się do kwestii odpoczynku po każdym wysiłku. Może być zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Tak zwany reset dla umysłu pozwala na odciążenie od problemów dnia codziennego. W tym czasie wskazane jest odstresowanie w postaci słuchania ulubionej muzyki, czy wzięcia gorącej, odprężającej kąpieli. Specjaliści z dziedziny medycyny są zgodni co do tego, że nadmierne narażanie na długotrwały stres prowadzi do wielu chorób. Obniża bowiem odporność. W skrajnych przypadkach łączy się to z wypaleniem zawodowym, a nawet stanami depresyjnymi. To realne potrzeby powinny zawsze znajdować się na pierwszym miejscu. Chodzi głównie o zdrowie i samopoczucie.
Słuchanie wewnętrznego głosu
Słuchanie samego siebie jest sztuką, którą nie każdy zdołał opanować. Jednak skupianie się na oczekiwaniach naszego organizmu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Osoby, które cierpią na chroniczny pracoholizm z pewnością mają utrudnione zadanie. Dlatego w takich przypadkach niewskazana jest terapia szokowa. Wszystko wymaga czasu i odpowiedniego przygotowania. Długotrwały odpoczynek i unikanie jakichkolwiek czynności może nie skończyć się dobrze. Jeżeli bezczynność zaczyna męczyć psychicznie, zawsze można poszukać nowego hobby. Bardzo modne ostatnio stało się szydełkowanie oraz robienie na drutach.