Koronawirus a transport

Koronawirus a transport

Pojawienie się na świecie pandemii koronawirusa oraz decyzje podejmowane przez służby państwowe mają wpływ na sytuację transportu drogowego. To nie pora na dokonywanie rachunku sumienia i wyciąganie wniosków. Konieczne jest by teraz skupić się na sprawnych i racjonalnych czynnościach.

Sytuacja w transporcie drogowym

Osoby, które pracują w transporcie drogowym mogą być spokojne o kwestie zatrudnienia. Ten zawód może, a nawet musi być wykonywany. Jednak skutki epidemii doprowadziły do tego, że kierowcy są zobowiązani do stosowania się do konkretnych środków ostrożności, takich jak np. ograniczenie kontaktów z innymi do koniecznego minimum, obowiązek posiadania środków dezynfekcyjnych przez kierowców oraz maseczek i rękawiczek jednorazowych.

Mimo, iż granice wielu państw są zamknięte to są one otwarte dla transportu drogowego. Poddany on jest specjalnym procedurom. Przykładem mogą być Włochy, gdzie kierowcy mają możliwość wykonania załadunku bądź rozładunku. Prawdziwą zmorą dla kierowców są liczne korki, które spotkać można np. przy granicy Niemcami czy Czechami.

Koronawirus a transport

Informacje ważne dla kierowców

Kierowcy, którzy pracują w międzynarodowym transporcie drogowym po przekroczeniu granicy naszego kraju nie mają obowiązku poddania się kwarantannie. Przepis ten jest dedykowany tylko i wyłącznie kierowcom, którzy poruszają się pojazdami ciężarowymi. Niektóre kraje takie jak np. Hiszpania czy Belgia nie będą wydawać sankcji kierowcom za naruszenie czasu pracy. Kierowcy muszą zachować w tym zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo. Dla kierowców wykonujących transport artykułów spożywczych lub higienicznych w niektórych krajach zniesiono weekendowe zakazy ruchu dla pojazdów ciężarowych. Zdarzają się sytuacje, w których kierowca ma prawo nie zastosować się do przepisów, działając w stanie wyższej konieczności. W takich momentach istotne jest udokumentowanie faktycznego powodu odstąpienia od przepisów w postaci odpowiedniego opisu na wydruku bądź tarczce tachografu. Jest to bardzo ważne podczas przeróżnych kontroli w firmie lub poza nią.

 

Podobne artykuły