Ceny paliw w Niemczech

Ceny paliw w Niemczech

W Niemczech obserwuje się tendencję wzrostową cen na stacjach benzynowych. Warto zapoznać się, w których landach za paliwo zapłaci się więcej, a w których mniej. Należy wiedzieć w jakich porach dnia zalecane jest tankowanie, ponieważ różnica cenowa jest odczuwalna.

Aktualne ceny paliw

Obecnie za litr benzyny w Niemczach trzeba zapłacić 1,43 euro. W przypadku oleju napędowego średnio wynosi to 1,27 euro. Według ADAC najtańsze paliwo można zakupić w terenach, niemających statusu miasta, a konkretnie w Meklemburgii-Pomorzu Przednim oraz Nadrenii Północnej-Westfalii. Podobnie jest w przypadku oleju napędowego w tych rejonach dostępny jest w najtańszych cenach. Korzystne ceny paliwa są także do kupienia w Bremie.

Ceny paliw w Niemczech

Godziny, w których warto kupować paliwo

Wzrost cen paliw w Niemczech obserwuje się już od kilu tygodni, wynikają one głównie z niepewnej sytuacji ropy naftowej na rynku. Zgodnie z zaleceniami ADAC najlepiej jest tankować paliwo na niemieckich stacjach benzynowych w godzinach od 15-17 lub od 19-22. W tych godzinach ceny paliwa są najniższe.

Niekorzystnie jest tankować w Niemczech między 6, a 9 rano, gdyż w tych porach paliwo jest najdroższe. Ogólnie nie zaleca się tankować w tym kraju nocą, ponieważ za paliwo zapłaci się znacznie droższej, aniżeli w dzień. Koszty za litr paliwa mogą wahać się znacząco w ciągu dnia i nocy.

Ceny paliw na stacjach autostradowych

Stacje benzynowe na autostradach są dużo droższe od tych, spotykanych w miastach. Zwyżki cenowe są zatrważające. Zdaniem Saschy Wilhelm z Uniwersytetu Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem, różnice cen są tak ogromne, ponieważ na autostradach nie ma zbytniej konkurencji pomiędzy, występującymi tam stacjami. Z jego badań wynika także to, że stacje benzynowe, znajdujące się na autostradach nie reagują na spadek cen w innych regionach i ich ceny cały czas są stosunkowo wysokie w porównaniu ze stacjami, znajdującymi się poza autostradami. Z badań wynika, że różnica cenowa może wynosić nawet 20% w stosunku dziennym.

 

 

Podobne artykuły