Zabezpiecz swój lakier, czyli koniec z otarciami na samochodzie

Zabezpiecz swój lakier, czyli koniec z otarciami na samochodzie

Co jest największą zmorą kierowców, kochających swoje samochody? Inni kierowcy, policja, a może niewidoczni rowerzyści? Odpowiedź brzmi: NIE! Zmorą i największym wrogiem fanów motoryzacji są: żwir, piach, sól i ptasie odchody na samochodowej karoserii. Jak zabezpieczyć swój lakier przed niszczącymi go, niezależnymi od nas, czynnikami?

Lakiery samochodowe w dzisiejszych czasach są zdecydowanie cieńsze i bardziej podatne na ewentualne uszkodzenia, niż kiedyś. Ekologia wymusza na produkujących je firmach wykorzystywanie cieńszych wodnych lakierów, które są zdecydowanie mniej trwałe. Serce pęka, gdy kilka tygodni po opuszczeniu salonu nasz nowy samochód wygląda jakby miał już sporo za sobą.

Zainwestuj w ochronę lakieru

Kupując auto z salonu, warto już na początku pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru. Najnowocześniejszymi i najbardziej popularnymi w dzisiejszych czasach rozwiązaniami są:

  • powłoki ceramiczne,
  • folie ochronne na lakier.

Powłoki ceramiczne – HIT czy KIT?

W metodzie tej chodzi o nałożenie na lakier samochodu kilku warstw . Jest to szklista, twarda i nie posiadająca koloru tarcza ochronna dla karoserii. Jeśli chcemy zdecydować się na jej nałożenie na używanym samochodzie, warto przed zabiegiem wykonać polerownie lakieru, a następnie nałożyć ceramikę do otrzymania pożądanej twardości oraz grubości. Tak zabezpieczony samochód jest chroniony m.in. przed silną chemią wykorzystywaną w myjniach, odchodami ptaków oraz wypadającymi spod kół kamyczki.

Folie ochronne na lakier

Zabezpiecz swój lakier, czyli koniec z otarciami na samochodzie

Dzięki foliom ochronnym na lakier samochód wygląda jak nowy, a karoseria jest odporna na obicia oraz zarysowania. Folie ochronne XPEL są  bezbarwne, przezroczyste i zawsze można je usunąć. Nałożenie ich jest procesem odwracalnym. Nałożenie na samochód tego typu ochrony nie obniża jego wartości, a jedynie sprawia że pojazd wygląda jak nowy przez wiele lat.

Folia ochronna i ceramika – czy połączenie ich jest dobrym pomysłem?

Oczywiście! Poszczególne części samochodu możemy chronić różnymi metodami, tak by było to najlepsze dla pojazdu. Najbardziej narażone na obicie i zarysowanie: zderzaki, światła, lusterka warto zabezpieczyć folią, a pozostałe elementy pokryć ceramiczną powłoką. Łączenie tych metod to bardzo ekonomiczne rozwiązanie.

Podobne artykuły